Domů Nemoci Kůže Vitiligo

Vitiligo

511

Nejznámější člověk s vitiligo byl nejspíš Michael Jackson. Pokud jste si mysleli, že nemocí bílých skvrn trpí pouze pár lidí, asi vás zklamu, nejde o nikterak vzácnou chorobu. Navíc počet nemocných neustále narůstá, a to i u nás.  Ostatně naposled se o této nemoci rozhovořil i Boleslav Polívka. Kde se však vzala tahle choroba a o co vlastně jde?

Co je vitiligo

Vitiligo je kožní choroba, která spočívá ve ztrátě buněk tvořících melanin, čili kožní pigment. Nejedná se však o celoplošné postižení, ale pouze o určitou oblast, která je pak výrazně světlejší. Nemoc je nevyléčitelná a dlouhá léta se považovala za kosmetickou. Dnes je tomu naštěstí jinak, odborníci si uvědomili její významný dopad na psychiku. Také již existují metody, které s tou to nemocí umí pracovat a skvrny eliminovat, neumí ji však vyléčit.

Vitiligo ponejvíce postihuje oblast okolo prstů, úst, očí, genitálů, kloubů a třísel. Pokud v dané oblasti rostou chloupky nebo vlasy, mohu být také bez pigmentů, tedy bílé. Touto nemocí u nás trpí asi 4% obyvatel. Nejčastěji se projeví ve věku 20 až 30 let, ale může se zjevit i později nebo naopak dříve. Nejde o infekční onemocnění. Bylo zjištěno, že co se týče genetiky, dědí se. Nemoc trápí spíše tmavší typy.

Jak vzniká vitiligo

Existuje celá řada teorií o tom, jak tahle choroba může propuknout. Ví se, že významnou roli má dědičnost, imunita a stres. Nejčastějším důvodem vzniku Vitiliga je nejspíše autoimunitní zánět, při němž si tělo vytvoří protilátky, které posléze zničí melanin. Kromě toho se na vzniku onemocnění podílí i jiné okolnosti, např. volné radikály v kůži.

Projevy vitiligo

Vitiligo nebolí, i přesto velmi negativně ovlivňuje psychiku nemocného. Někteří nemocní trpí dokonce i depresemi. Kůže bez melaninu se stává velmi citlivou, snadno se podráždí a hrozí jí i snadné spálení na sluníčku. Bílá kůže je  křehčí, a proto je i náchylnější na zranění. Povrch takto odbarvené kůže je hladký. Někdy je okolí bílé skvrny paradoxně ještě tmavší než jak tomu je běžně. Průběh onemocnění je nepředvídatelný. Skvrny mohou po svém objevení zůstat mnoho let beze změny, jindy se postupně rozšiřují nebo splývají s dalšími, čímž vznikají originální tvary  a u každého desátého nemoc sama zmizí.

Diagnostika

Pro ověření diagnózy, která je zjevná již od pohledu, se užívá histologie kůže z bílých skvrn. K odhalení může pomoci rovněž tzv. Woodova lampa, která vyzařuje ultrafialové paprsky, jež v zatemnělé místnosti odhalí poruchu pigmentace.

Léčba

Již výše jsme se zmínili, že je Vitiligo nevyléčitelné onemocnění, které se však dá léčebně ovlivnit. V minulosti bílé skvrny byly pouze maskovány nanášením make-upu nebo samoopalovacího krému. Dnes se již ví, že stav je možno ovlivnit kortikoidy, světloléčbou, kdy se užívá ultrafialového záření. Zajímavou moderní metodou je implantace pigmentových kožních buněk do postižených míst. Opačnou variantou je pak odstranění pigmentu. Nemocní sami svůj stav mohou podpořit užíváním betakarotenu a vitamínu C. Podceňovat by se neměla ani důležitost terapie u psychologa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here