Domů Zajímavosti Nadměrné vypadávání vlasů: příčiny, léčba padání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů: příčiny, léčba padání vlasů

2142

Vypadávání vlasů je přirozený proces jejich obnovy, se kterým se denně potkává každý z nás. Lidská kštice obsahuje přibližně 100 000 vlasů, z nichž jich denně vypadne kolem sta. Norma pro to, jaký počet vypadaných vlasů ještě je či už není v pořádku, však neexistuje. S nadměrným vypadáváním vlasů se potýkají hlavně muži, v poslední době však významně roste i počet žen, které tento problém pozorují. Nadměrná ztráta vlasů může být způsobena rozličnými příčinami, z nichž si v tomto článku zmíníme alespoň ty nejčastější.

Jaké jsou příčiny vypadávání vlasů?

Příčin toho, proč vlasy nadměrně vypadávají, může být opravdu mnoho. Obecně je můžeme rozdělit na příčiny vrozené a získané. Vrozené vypadávání vlasů není tolik časté a projevuje se vznikem lysek na hlavě již v dětském věku. Vzácně se vyskytují i případy, kdy jedinci vlasy nenarostou vůbec. Do druhé skupiny řadíme všechny příčiny, které vzniknou během života. Mohou to být např. chorobné stavy v kůži v oblasti hlavy, jejichž následkem vlasové cibulky zanikají a vlasy nevratně vypadávají. Mnohem častější jsou však stavy, kdy je nadměrná ztráta vlasové pokrývky pouze přechodná. Vlasy mohou běžně vypadávat působením psychického či fyzického stresu, v důsledku nevhodně upraveného účesu, který vlasy mechanicky namáhá, užíváním některých léků, v těhotenství a těsně po porodu, proděláním infekce, během pooperačních stavů, podvýživou či nedostatkem vitamínů (velký problém u osob s anorexií). Vypadávání vlasů mohou podmiňovat i některá onemocnění, např. poruchy štítné žlázy, cukrovka, kožní onemocnění či špatný krevní oběh. Problémy s vypadáváním vlasů mají často na svědomí i hormonální změny v organismu, u mužů nerovnováha testosteronu, u žen užívání hormonální antikoncepce. U mužů je vypadávání vlasů také velmi často dědičné a může se projevit již ve velmi brzkém věku. Kombinací dědičných predispozic a hormonální disbalance vzniká tzv. androgenetická alopecie, která je u mužů nejčastější příčinou vypadávání vlasů.

Jaké jsou příznaky vypadávání vlasů u mužů a žen?

Příznaky, které signalizují ztrátu kštice, mohou být u mužů a žen různé. U mužů dochází postupným vypadáváním vlasů většinou k tvorbě koutů na čele a lysých ložisek na temeni, ztráta vlasů je tedy spíše ložisková. Ženám vlasy vypadávají spíše rozptýleně, nevytváří se u nich tak výrazné kouty, i když okrouhlé lysky se u nich mohou také objevit. U žen se také častěji setkáme se zhoršením kvality vlasů, než s jejich extrémním vypadáváním. Podívejte se také na samostatný článek o vypadávání vlasů u žen.  Prvotním signálem toho, že nám nadměrně padají vlasy, je množství vlasů na polštáři, na hřebenu po česání nebo po mytí vlasů v odpadním odtoku.

Lze vypadávání vlasů léčit?

Samozřejmě. Pokud pozorujete, že vám vlasy enormně vypadávají, je vhodné navštívit odborníka – dermatologa. Ten pomůže na základě anamnézy a vyšetření kštice určit příčinu problému a stanoví léčbu. K vyšetření se provádí i krevní testy či odběr malé plošky kůže hlavy i další specifické metody, které však nejsou tolik časté (trichogram, fototrichogram). Základní léčba spočívá v podávání různých vitamínových doplňků, tablet z aminokyselin či mastí, které zlepšují vyživení pokožky hlavy a jejích vlasových cibulek či v odstranění hormonální nerovnováhy. Další léčba je již specifická podle toho, co vypadávání vlasů způsobuje (od podávání kortikosteroidů, přes použití přípravků k hubení infekčních organismů až po psychoterapii). V léčbě je důležitá i úprava životosprávy a zdravá výživa v podobě dostatečného množství ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnného pečiva, různých semínek a ořechů a bílého masa.

Péče o vlasy

Vlasy mohou nadměrně vypadávat i naší nedostatečnou, nebo dokonce špatnou péčí o ně. Snahou zkrášlit si svoje vlasy si mnoho žen stojí samo proti sobě. Častým česáním vlasů zejména hrubými kartáči, denním fénováním a žehlením vlasů či používáním nevhodné vlasové kosmetiky se vlasy ničí a je proto nutné je omezit na minimum. Vlasům neprospívá ani psychická zátěž, množství tuků a cukrů v jídelníčku a příliš suché prostředí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here