Domů Zajímavosti Využití ultrazvuku v rehabilitaci

Využití ultrazvuku v rehabilitaci

2078

Když se řekne „ultrazvuk“, vybaví si většina lidí speciální typ lékařského vyšetření. Ultrazvuk však našel své uplatnění v medicíně i jinde, a to v rámci rehabilitace ve fyzikální terapii. Fyzikální terapie využívá různé druhy přirozené či uměle vytvořené energie k prevenci a léčbě mnoha zdravotních problémů. V současné době patří terapie ultrazvukem mezi nejčastěji aplikované metody fyzikální terapie v rehabilitaci. Doporučuje se na různé svalové a kloubní obtíže, poúrazové stavy či degenerativní onemocnění.

Jak ultrazvuk pracuje?

Ultrazvuk je mechanické vlnění o neslyšitelné frekvenci nad 20 000 Hz, které se v rámci rehabilitace využívá k tzv. ultrasonoterapii. Pro terapeutické účely se využívá ultrazvuk o frekvencích 1 a 3 MHz, které efektivně pronikají do povrchových i hlubokých tkání. Ultrazvuk je charakteristický tím, že při jeho aplikaci neprochází tkáněmi žádný elektrický proud. Jedná se tedy pouze o mechanickou stimulaci, kterou můžeme připodobnit k mikromasáži. Vlivem této mikromasáže dochází k přeměně mechanické energie na energii tepelnou, čímž se zvyšuje teplota hluboko v tkáních, na které ultrazvuk aplikujeme. Ultrazvuk má na lidský organismus značné fyziologické účinky, které napomáhají v rehabilitaci postižené tkáně. Mezi tyto účinky patří zlepšení prokrvení tkáně důsledkem zvýšení propustnosti kapilár, urychlení metabolismu či pokles aktivity vegetativních nervů s následným prokrvením tkání a svalovou relaxací. Aplikace ultrazvuku také zvyšuje schopnost regenerace poškozené tkáně a napomáhá tak návrtu ke zdravému stavu. Neopomenutelné jsou i jeho analgetické účinky.

Jak se ultrazvuk aplikuje?

Ultrasonoterapie je k dispozici v téměř každém rehabilitačním zařízení. Ultrazvuk se aplikuje pomocí speciálního přístroje, který je opatřen vyzařovací hlavicí o účinné ploše různé velikosti (od 1 do 10 cm2). Aplikace může být trojího typu – statická, kdy se hlavice přiloží na postižené místo a dále se s ní nehýbe; semistatická, při které se hlavicí vykonává krouživý pohyb v oblasti léčeného místa; a dynamická, během níž se s hlavicí pohybuje komplexně po větší ploše, např. po celé končetině. Ultrazvuková terapie může probíhat dvěma způsoby – přímým kontaktem s povrchem kůže nebo prostřednictvím vodního prostředí. Při přímé aplikaci se používají různé speciální gely či oleje, které eliminují vzduchové prostory mezi hlavicí přístroje a povrchem kůže. Díky tomu je působení ultrazvuku mnohem účinnější. Samotná terapie pak trvá od tří do deseti minut a bývá většinou indikována tak, že se několikrát opakuje (např. několik po sobě jdoucích dnů).

Léčebné využití ultrazvuku   

Využití ultrazvuku je opravdu pestré. Pomáhá např. při těchto zdravotních obtížích:

  • myalgie, tj. bolestivé stavy svalů, např. při jejich natažení, zhmoždění či zatuhnutí (bolesti zad)
  • lumbago (ústřel) – náhlá bodavá bolest v oblasti bederní páteře
  • ischias – zánět sedacího nervu
  • bolestivost kloubů při artrózách, akutních artritidách, degenerativních stavech, otocích kloubů či revmatu
  • poúrazové stavy (zhmoždění, podvrtnutí, vykloubení, vymknutí)
  • bolesti a záněty šlach z přetížení, tenisový loket, patní ostruha, zmrzlé rameno
  • bolesti po zhojení pásového oparu
  • bércové vředy, jizvy
  • Sudeckův syndrom, Periathris humeroscapularis, morbus Bechtěrev

Kontraindikace ultrazvuku

Ultrazvuk se neaplikuje na čerstvá krvácení, čerstvé zlomeniny či hematomy a u žen by neměl být použit ani během menstruace, neboť jeho působením dochází k roztahování cév, které krvácení podporuje. Neaplikuje se taktéž na epifýzy rostoucích kostí u dětí a na nervy a kostěné výstupky těsně pod kůží (např. kotníky), které by mohl nenávratně poškodit. Aplikace se neprovádí ani na orgány jako je mozek, srdce a také oči.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here