Domů Nemoci Ortopedie Zlomený článek prstu na ruce

Zlomený článek prstu na ruce

3500

Zlomit si článek prstu si můžete natotata. Jde to možná snáze, než jste si mysleli. Způsobit to mohou běžné každodenní činnosti, které děláte celý život každý den. Stačí jen trochu nepozornosti, nešikovnosti a máte vystaráno. Jde třeba o situaci, kdy si do prstů nešikovně klepnete, přiskřípnete do šuplíku, přibouchnete do dveří apod. Jde de facto o úrazy způsobené tím, že strčíte ruku tam, kde byste neměli.

Vůbec k nejčastějším zlomeninám patří ty, které se týkají prvního a prostředního článku prstu. U nich často dochází i k poškození postranních vazů. Bohužel je také pravdou, že spousta lidí zlomeninu článků prstů na ruce podceňuje. Neměla by, mohou špatně srůst, jejich pozice nebude optimální, pohyb se omezí a prsty nebudou fungovat v plném rozsahu. Následná léčba takových špatně zhojených prstů je pak dlouhá, bolestivá a celkově náročná.

Příčiny zlomených článků prstů

Jak jsme říkali, ponejvíce jde o situace, kdy prsty nějakým nedopatřením strčíte tam, kam nemáte. Hodně se lámou i při sportování, zejména u lezení, basketbalu, volejbalu, vybíjené, ragby, fotbalu nebo hokeji. Viníkem je vždy nepozornost a neopatrnost. Úraz může vzniknout tehdy, když vám na ruku spadne těžký předmět anebo předmět s hranou.

Jak poznám, že mám zlomený prst?

Ošidné na tomto typu úrazu je to, že obvykle nejsou na první pohled zjevné. Často si lidí myslí, že mají prst pouze naražený. Ohromná bolest se nemusí objevit vždy. Jiní naopak pociťují ohromnou bolest. někdy mohou být prsty deformovány. Prst je na omak citlivý a otéká. Když s prstem nejde hnout, je to jasné, zlomenina tam rozhodně je.

Léčba zlomeného článku prstů

Zlomeninu odhalí rtg. snímek. Lékař pak podle typu zlomeniny zvolí zda prst dá do hliníkové dlahy anebo prst zatejpuje fixním tejpem. Pokud však dojde k odlomení kloubní plochy, tak se ani v případě prstu neobejdete bez operace, následné fixace a rehabilitace. Na bolest jsou doporučována analgetika. Při zlomenině základního nebo středního článku se prst fixuje sádrovou nebo hliníkovou dlahou na 4-5 týdnů. Zlomeniny článků, které zasahují do kloubu a jsou spojeny s dislokací, je zapotřebí rovněž operovat, zafixovat a následně zrehabilitovat.

Rehabilitace

Po úrazech prstů dochází ke ztuhnutí jednotlivých kloubů, které je proto nutné rozcvičovat. O ruku je nutno pečovat již ve chvíli, když je zafixována. A to jak správným polohováním, nošením ve zvýšené poloze, chlazením, užíváním antirevmatik. Po sejmutí fixace je nutné započít cvičení. O tom o jaké cvičení půjde, se domluvte s ošetřujícím lékařem, ten vás odešle na rehabilitační oddělení. Žádné cviky nesmíte vykonávat přes bolest. To může vést k otoku nebo k opětovnému úrazu, což by léčbu v konečném výsledku prodloužilo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here