Domů Nemoci Příznaky Aceton v dechu

Aceton v dechu

Aceton vdechu je varovným signálem vysoké hladiny cukru v krvi, jde tedy o jeden z příznaků cukrovky. U diabetiků je pak aceton v dechu velmi závažnou komplikací, která jej může ohrožovat i na životě (2% úmrtnost).

Aceton v dechu je akutní komplikací cukrovky

Když se objeví aceton v dechu, je zajisté i v potu a v moči. Tento příznak je charakteristický u 20 až 40% nově diagnostikovaných diabetiků. Tato významná komplikace cukrovky je často doprovázena i jinými symptomy, jako  kupříkladu dehydratace, nauzea, zvracení, úbytek na váze, zrychlená srdeční akce, bolest břicha, závrať. Nemocného často trápí i infekce močových cest, konečníku a gynekologických orgánů.

Co je vlastně aceton?

Aceton za běžných okolností samozřejmě naleznete, ale ve velmi malém množství. Vzniká přirozenou chemickou reakcí a ketolátky tělo využívá jako zdroj energie v případě nedostatku glukózy (při hladovění). Pokud je ho však v těle příliš, jde cítit i z pusy.

aceton v dechu

Příčiny

Ano, aceton v dechu máme zafixovaný jako významný varovný signál cukrovky, ale ve skutečnosti se může objevit i za jiných okolností. Nejčastěji tomu bývá z důvodu hladovění, kdy se spálí veškerá glukóza a tělo přejde na tuky. Objevuje se i u nemocné slinivky břišní a tam, kde je intolerance ovocného cukru.

Léčba

V případě, že se jedná o komplikaci cukrovky a ne hladovění, musí být léčba zahájena urgentně. Lékař nejprve zkontroluje hladinu cukru v krvi, a pak zahájí léčbu inzulínem. Ve vážných stavech je zapotřebí hospitalizovat na JIP a zajistit kardiovaskulární funkce, kontinuálně podávat kyslík, nitrožilně se pak vedle inzulínu podává i bikarbonát sodný, který pomůže vyrovnat vnitřní příliš kyselé pH. V případě neléčení se acidóza prohlubuje, rozvíjí se hypokalémie a nemocný upadá do diabetického kómatu a následně umírá na otok mozku anebo aspiraci. Naštěstí je dnes mortalita na tuto závažnou komplikaci, minimální.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here