Domů Lékařský slovník Ad integrum

Ad integrum

Slovní spojení ad integrum se využívá v mnoha oborech, latinsky znamená zcela, úplně. Často se pojí s termínem restitutio ad integrum.

V medicíně znamená, že došlo k naprostému zvrácení patologického stavu a návratu do stavu normálu, tj. do zdraví. Došlo tedy k vyhojení či uzdravení. Ad integrum se nám např. hojí hematomy (modřiny), když dojde k plnému vstřebání sražené krve. Podobný efekt vidíme u akutních alergických stavů, pokud pacienti dostane léčbu a není dále vystaven alergenu, jeho stav se zcela upraví. Zá pár hodin nemusí vědět, že nějaké obtíže měl. 

Termín také často používají chirurgové, traumatologové či ortopedi ve vztahu k operačním zákrokům, ranám a zlominám, u nichž dojde k plné úpravě stavu bez následků. Nejde jen o samotná zahojení rány či zlomeniny, ale o zachování či obnovení funkcí léčených orgánů či částí těla.

S termínem však pracují i jiné odbornosti, např. ty, v nichž dochází k exacerbacím stavu (zhoršení) a následnému zklidnění a zlepšení. To můžeme např. vidět u roztroušené sklerózy či u psoriázy. Po atace se zhoršením může dojít k plné úpravě do stavu před atakou. 

S ad integrum se můžete často setkat také v onkologii. Díky léčbě může dojít k regresi ad integrum, tj. k plnému vymizení stop po nádoru. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here