Domů Nemoci Infekce Adenoviry

Adenoviry

Nutno říci, že pod pojmem adenoviry se neskrývá pouze jeden vir. Celkem známe až 57 sérotypů, Všechny adenoviry však umí pěkně znepříjemnit život. Nakazit adenovirem není vůbec těžké, protože se roznáší kapénkami, ale gastrointestinálně (čili přes trávicí trakt), a také i pohlavním stykem.  Adenoviry jsou všude kolem nás, létají ve vzduchu, mohou být ve vodě v bazénu, naleznete je i na předmětech každodenní potřeby. Adenoviry mohou být dokonce i v jídle…

Tyhle potvory umí doopravdy člověku pěkně zavařit. I když, nejen člověku, adenovirem může onemocnět i pes, pták, kůň, dobytek i myši.Zbavit se jich je velmi těžké, zato získat je můžete velmi hravě. Vůbec nejrizikovějším prostředím jsou malé vydýchané prostory, kde se nachází velký počet lidí. To pak může vzniknout hotová epidemie. Adenoviry se šíří napříč všemi generacemi i pohlavími, nejvíce jimi trpí ale děti předškolního a školního věku. Čím mladší dítě je adenovirem infikováno, tím horší obvykle bývá průběh (ale nemusí to být vždy). Faktické však je, že do deseti let věku se s onemocněním způsobené adenoviry potká každé dítě minimálně jednou.

Onemocnění Adenoviry

Po infikování adenoviry se nemoc projeví do 2 – 14 dnů po nakažení. Adenoviry stojí za celou řadou onemocnění. Nejčastěji se jedná o infekce dýchacích cest, záněty očí, infekce trávicího traktu a onemocnění urogenitálního charakteru.

Adenoviry a dýchací cesty

Velmi často se onemocnění adenoviry podobá chřipkovému onemocnění, na rozdíl od chřipky má však mnohem barvitější obraz. Nemocného netrápí bolest kloubů a svalů, ale vysoká horečka, kašel, zvětšené uzliny, bolest hlavy a hrtanu. Kromě tohoto „nachlazení“ však adenoviry mohou způsobit i virovou angínu, zánět hrtanu, zápal průdušek a dokonce i virový zápal plic. I když by se mohlo zdát, že průběh je dramatický, a proto je zapotřebí antibiotik, vězte, že viry nikdy antibiotiky nevyléčíte. Chce to prostě postel, dostatek tekutin a kapesníků, vitamíny a čas. Onemocnění dýchacích cest naštěstí obvykle netrvá dlouho, maximálně 10 dnů. Pozor, v případě kašle způsobeného adenoviry, je celkem běžné kašlání i po uzdravení (cca 2 – 4 týdny). Onemocnění adenovirem v současnosti představuje až 10% všech dětských onemocnění dýchacích cest.

adenovir

Virová konjunktivitida

Často přichází v kombinaci s adenovirovým onemocněním dýchacích cest. A týká se zánětu spojivek a víček. Oční problémy se obvykle vyřeší do týdne. V případě vředového onemocnění rohovky zhojení očekávejte v rozmezí 1 – 4 týdnů.

Adenoviry jako pachatelé střevních obtíží

Adenoviry ve střevech a v žaludku známe více pod pojmem rotavirové infekce, které jsou velmi urputné a nepříjemné. Tyto infekty jsou doprovázeny průjmy, zvracením, nauzeou (nevolností), vysokou horečkou, bolestí hlavy a křečemi v břiše. Někdy jsou stavy tak závažné, že člověk může kvůli dehydrataci skončit v nemocnici. Nicméně, ani toto onemocnění se neléčí antibiotiky. Základním kamenem léčby je dostatečný přísun tekutin, černého čaje o pokojové teplotě, který v případě zvracení nejprve podáváte po lžičkách. Dalším prvkem je skutečnost, že musí nastolit velmi přísná dieta, z níž vyloučíte bílý cukr, který nahradíte hroznovým. Hroznový cukr můžete dávat i po lžičkách pro posílení vyčerpaného organismu. Ze stravy musíte vynechat i veškerý tuk. Zapomeňte i na silné kuřecí vývary, ty jsou skvělé na horečku, avšak jinak působí projímavě. Podpůrně působí střevní dezinficienc a kapky Hylak. Na průjem pak při snášenlivosti můžete podat Smectu. Důležité je, v dietě vytrvat alespoň po dobu 5 dnů (kdy postupně do jídelníčku přidáte rýži, mrkev, hovězí maso, 96% libovou šunku apod.).

Infekce močových cest

Adenovirová infekce se projevuje obdobně jako jiné infekty močových cest. Nemocného trápí častější nucení na močení, pálení, bolest v podbřišku a při močení a objevuje se tu i krev v moči.

Adenovirové onemocnění Centrální nervové soustavy

Adenovirové onemocnění Centrální nervové soustavy je velmi výjimečné a obvykle je komplikací původního respiračního infekce.

Diagnostika adenovirové infekce

Přítomnost adenovirů se prokáže vyšetřením stolice a vyšetřením krve (pozor, ne kultivací).

Prevence onemocnění Adenoviry

Prevence před onemocněním adenoviry je obtížná. Základním kamenem je důsledné dodržování základních hygienických návyků. Existuje již rovněž i vakcína.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here