Domů Nemoci Ortopedie Adhezivní kapsulitida

Adhezivní kapsulitida

Adhezivní kapsulitida je spojená s bolestí ramenního kloubu, někdy se označuje jako zamrzlé rameno.

Příčina vzniku:

Přesné příčiny vzniku kapsulitidy nejsou známy. Jedná se o více faktorů, např. nadměrné a nesprávné zatěžování ramene, nebo naopak dlouhodobá imobilizace ramene, tj. jeho zafixování. K rozvoji také může dojít při syndromu rotátorové manžety, impigement syndromu, nestabilitě ramenního kloubu.

Může však vzniknout v rámci jiných potíží, které mohou postihovat celé tělo včetně ramenního kloubu. Častěji jsou postiženi lidé s cukrovkou, porušenou funkcí štítné žlázy, artritidy atd.

Výskyt onemocnění:

Adhezivní kapsulitida se častěji vyskytuje u žen, a to hlavně v období po menopauze. Zprvu postihuje jedno rameno, preferenční méně využívané ruku, a může se rozšířit i na druhé rameno.

Průběh adhezivní kapsulitidy:

Dle všeho je kapsulitida způsobená zánětem, který probíhá v synoviální membráně kloubu (vystýlá kloubní dutinu a produkuje synoviální tekutinu, která slouží jako lubrikant i jako výživa pro buňky chrupavky). Při dlouhotrvajícím zánětu dochází k poškození kloubu, kloubního pouzdra. Objevuje se fibrotizace, kdy je funkční tkáň nahrazena vazivem. Vznikají vazivové pruhy a kontraktury, které způsobují omezení pohyblivosti kloubů.

Příznaky:

Nemoc mívá tři fáze.

  • Během první fáze se objevuje bolest, která vzniká náhle. Je pronikavá, trvalá. Nemocného obtěžuje i v noci. Pacienti ruku šetří a snaží se najít polohu, ve které je nejméně bolí. Pohyb bolest zhoršuje.
  • Druhá fáze je charakterizovaná ustoupením bolesti, ale zároveň se omezuje rozsah pohybu v ramenním kloubu.
  • Následuje třetí fáze, kdy může dojít ke zlepšení i bez léčebného zásahu. A stav se může upravit do původního stavu. Často to trvá až dva roky. Není výjimkou, že zůstávají následky.

Diagnostikování adhezivní kapsulitidy:

Diagnóza se určuje dle klinických příznaků.

Pacient je odeslán na rentgen, popř. citlivější CT a magnetickou rezonanci. Součástí vyšetření může být také ultrazvuk ramenního kloubu nebo scintigrafie s využitím technecia 99m. Izotop se uchytí v místě postižení.

Možnosti léčení adhezivní kapsulitidy:

Pokud pacienty trápí bolesti, podávají se analgetika.

Jelikož se na kapsulitidě podílí zánět, tedy zvýšená aktivita imunitního systému, podávají se léky, které ji tlumí, např. kortikoidy. Mohou se podat jako obstřik, kdy je podán lék přímo do kloubu.

Důležitou součástí je i fyzioterapie a fyzikální terapie. Tyto postupy se uplatňují hlavně v době, kdy již odezněl zánět. Pacienti rehabilitují, aby se obnovila hybnost kloubu, je možné léčit elektrikou, ultrazvukem atd.

Jsou však i případy, kdy konzervativní léčba nepřinese potřebné výsledky a pak se volí operační léčba. Kdy se v plné anestezii provede uvolnění ramenního kloubu, otevře se kloubní pouzdro a uvolní vazivová tkáň, která způsobuje kontraktury. I pacienti, kteří podstoupili operaci, následně rehabilitují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here