Domů Rodina a vztahy Záchvaty vzteku u dětí

Záchvaty vzteku u dětí

Afektivně - respirační záchvatJednou z hrozivě vypadajících a přesto zpravidla na životě neohrožujících komplikací dětského života mohou být časté záchvaty vzteku, které způsobují křečové stavy, ztrátu vědomí, dušení až zmodrání dítěte. Mluvíme o takzvaných afektivně-respiračních záchvatech, které se objevují u dětí přibližně od 1. roku života a postupně se jejich četnost snižuje, až úplně samy od sebe vymizí.

Projevy záchvatu

Jak už bylo naznačeno, pro rodiče dětí, které se často a rády vztekají, jsou tyto záchvaty velkou psychickou zátěží. Zvláště při prvním záchvatu jsou rodiče, kteří nevědí, že se jedná o problém, který brzy odezní a který jejich dítě neohrožuje na životě, vylekaní a popisují tento „zážitek“ jako opravdu nepříjemný. Podnětem pro vznik takových problémů jsou situace, kdy dítě něco rozčílí, bolí, nebo kdy má z něčeho strach. Následkem toho začne dítě silně plakat a křičet, což znemožňuje nadechnutí. Dostavuje se krátké dušení, v některých případech až ztráta vědomí, propínání se v zádech, záškuby až modrání. Přestože takový záchvat vypadá velmi nebezpečně a mnozí rodiče jsou jím doslova zděšeni, podle dětských lékařů není důvod k obavám. Záchvat a mdloby samy přejdou a dítě se za pár vteřin nadechne. Pokud máme o svého potomka strach, je možné navštívit lékaře a nechat dítě vyšetřit pomocí  EEG přístroje (elektroencefalograf sledující činnost mozku) a tím vyloučit některá vážná onemocnění.

Co dělat v případě záchvatu?

Pokud chceme dítěti nějakým způsobem pomoci, musíme se pokusit záchvatům předcházet. Prevencí proti afektivně-respiračním záchvatům je stabilní domácí zázemí, dítě by nemělo být vystaveno domácím konfliktům a hádkám, mělo by mít pevný denní režim. Záchvaty bývají často také spojeny se silnou únavou a emociálním vypětím, proto je nutné dítěti zajistit a umožnit kvalitní odpočinek. Abyste se vyhnuli dětskému vztekání, bylo by nejsnazší dítěti všechno dovolit a všechno si nechat líbit. Náprava takové výchovy však není vůbec snadná a proto je nutné stanovit nějaký kompromis. Záchvat lze odvrátit nebo alespoň zmírnit ještě v okamžiku, kdy dítě již pláče nebo křičí – odvrácením pozornosti na cokoli jiného můžete dítě snadno utišit a předejít tak záchvatu. Začne-li se dítě přeci jen dusit, doporučuje se na něj mluvit, lehce jej popleskávat a pochopitelně tišit v náruči.

Pozorujete-li na své ratolesti silnější emociální prožívání, pamatujte na tento článek a při prvním případném záchvatu nepanikařte. Afektivně-respirační záchvaty u vašich dětí mohou být velmi psychicky vyčerpávající, ale pokud na ně budete vždy připraveni, nemůže se vašemu dítěti nic stát. Záchvaty mizí většinou okolo 3. roku života dítěte a do 6. roku definitivně vymizí. Vaše dítě pak bude zdravé, bez jakýchkoli následků do budoucna, což může být vaší silnou oporou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here