Domů Nemoci Léky Afonilum

Afonilum

Afonilum, jinak řečeno theofylin, je vlastně poměrně známý Syntofylin. Jeho hlavní účinnou látkou je Theophyllinum. Jde o lék, který se užívá k prevenci a léčbě dušnosti vyvolané bronchokonstrikcí u průduškového astmatu a chronickém obstrukčním onemocnění plic.

Afonilum není určen pro akutní léčbu statusu astmaticusu (označení pro velmi těžký astmatický záchvat) nebo u akutního bronchospasmu. Nesmí se podávat jako lék první volby u léčby astmatu u dětí.

Kontraindikace

Lék se nesmí užívat u přecitlivělosti na jakoukoliv látku obsaženou v léku, u akutní tachykardie (zrychleného srdečního pulzu), u čerstvého infarktu myokardu a není určen ani pro děti mladších 6 měsíců.

Zvláštní upozornění

Afonilum musí užívat se zvýšenou opatrností lidé s nestabilní anginy pectoris, nemocní se sklonem k tachykardii, ti, kteří mají závažnou hypertenzi, trápí je hypertrofická obstrukční kardiomyopatie, zvýšená funkce štítné žlázy, epilepsie, vřed v duodenu nebo na žaludku a porfyrie. Zvlášť opatrně by se měl užívat u nemocných s poruchou funkce jater a ledvin.

Interakce

Afonilum se chová jinak spolu s xanthiny, beta-sympatomimetiky, kofeinem a jinými podobnými látkami. Interakce tohoto léku jsou velmi rozsáhlé. Zdá se, že reaguje takřka s každým lékem. při jeho nasazování proto musí být lékař velice obezřetní a je velmi důležité, abyste ho seznámili se všemi léky, které užíváte. Afonilum totiž v kombinaci s jinými léky mění zcela radikálně své chování.

Alkohol zvyšuje účinek Afonilu až o 30%. Alopurinol účinek zvedá o 25. Aminoglutethimid účinek léku snižuje o 25%. S Cimetidinem dochází ke zvýšení účinku až o 70%. Podobné to je i u Ciprofloxacinu, kde dochází ke vzestupu účinku Afonilu o 40%. Nejinak je tomu u Disulfiramu (+50%), Enoxacinu (+300%), Erythromycinu (+35% a -35% erythromycinu). Estrogenu (+30%), Zileutonu (+73%), Verapamilu (+20%), Tiabendazolu (+190%), Takrinu (+90%), Tiklopidinu (+60%), Propranololu (+100% a zároveň snižuje účinek Afonilu), Propafenonu (+40%) a pokles účinku Afonilu, Petoxifylinu (+30%), Moricizinu (-25%), Mexiletinu (+80%), Lithia (+60%), Klarithromycinu (+25), Karbamazepinu (-30%), Isoproterenolu (-20%), Interferonu (+100%). Primidon zruší efekt Afonilu. Halotan s Afonilem zvyšují riziko vzniku komorových arytmií. Formeterol snižuje hladinu draslíku. Diazepam spolu s Afonilem způsobuje, že bude zapotřebí větších dávek Diazepamu a následně po vysazení Afonilu bez současné redukce Diazepamu, zároveň však hrozí respirační tíseň.

Nežádoucí účinky

K nežádoucím účinkům náleží hypersenzitivita na jakoukoliv látku v tomto léku. Afonilum může způsobit oslabení imunitního systému, poruchu metabolismu a výživy, nízká hladina draslíku, vysoká hladina cukru v krvi, hyperurikémie, nerovnováha plazmatických elektrolytů. Zapříčinit může i výskyt psychiatrických poruch, podrážděnosti, neklidu, nervozity, poruchy nervového systému, bolesti hlavy, nespavosti, třesu, křečí i srdečních poruch. Objevit se může i zrychlená tepová frekvence, bušení srdce, fibrilace síní, cévní poruchy, nízký krevní tlak i poruchy trávení, průjmy, zvracení, nevolnost, bolesti břicha i krvácení do trávicího traktu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here