Domů Nemoci Afty v dutině ústní

Afty v dutině ústní

AftyDrobné vřídky v dutině ústní, tzv. afty, trápí kdekoho z nás. Statisticky postihnou alespoň jednou za život až čtvrtinu celosvětové populace. Afty se často stávají chronickým recidivujícím onemocněním, které jejich nositele obtěžuje až několikrát do roka. Příčin jejich vzniku je mnoho, od stresu až po dráždivé složky v jídle. Vhodně volenou podpůrnou léčbou však lze trápení s afty výrazně zmírnit.

Co jsou a proč vznikají afty?

Afty (aftózní stomatitida) jsou ohraničené drobné žluto-bílé bolestivé vřídky tvořící se na sliznici dutiny ústní kdekoli v ústech, nejčastěji však na vnitřních stranách tváří, rtů, na patře a na jazyce. Vznikají náhodně buď samostatně nebo jako rozesev většího počtu menších vřídků. Malé afty dosahují v průměru velikosti do 0,5 cm a většinou samy do deseti dnů zmizí. Velké afty nad tento průměr už bývají extrémně bolestivé a často znesnadňují běžné denní potřeby jako jíst, pít a mluvit. Hojí se až několik týdnů a mohou zanechávat i jizvy. Afty postihují především mladé lidi do 30 let a také více ženy než muže (pravděpodobně z důvodu větší hormonální aktivity). Příčina vzniku aft není jednoznačně známa, ale připisuje se nedostatečné nebo dočasně narušené funkci imunitního systému. Ústa jsou vstupní bránou pro většinu bakterií a pokud imunita organismu nepracuje tak, jak má, riziko poškození ústní sliznice se zvyšuje. Afty jsou považovány za multifaktoriální onemocnění, při jehož propuknutí hrají značnou roli i genetické faktory; infekční povaha aft však byla řadou studií vyvrácena (nezpůsobují je viry ani bakterie).

Rizikové faktory a prevence aft

Rizikových faktorů pro vznik aft je celá řada. Mezi nejvýznamnější řadíme stresovou zátěž, která značně narušuje ochranný imunitní systém podobně jako hormonální vlivy spojené s menstruačním obdobím u žen. Rizikovou skupinou jsou lidé, kteří používají různé zubní protézy nebo rovnátka, jejichž přítomností se v ústech zvyšuje plocha k usazování škodlivin. Afty bývají problém také pro lidi, kteří mají zlozvyk okusovat si vnitřní strany tváří, rty nebo jazyk. Obecně jakékoli poškození ústní sliznice může vést ke vzniku aft. Podobně i kuřáci, jejichž ústní sliznice bojuje s cizorodými látkami denně, se s afty mohou setkat častěji, než lidé, kteří nekouří. Často zmiňovaným faktorem pro vznik aft je i nedostatek vitamínů ze skupiny B. Pokud chceme snížit riziko vzniku aft, musíme se snažit eliminovat všechny výše zmíněné nežádoucí faktory na minimum. Jako účinná prevence funguje dodržování zdravé životosprávy, ústní hygieny a zvýšená konzumace vitamínů podporující činnost imunitního systému – vitamin C a B. Vitamin B je běžně dostupný v lékárně v podobě tzv. B-komplexu.

Afty nejsou nijak závažným onemocněním, ale mohou způsobit nepříjemné řezavé bolesti znesnadňující běžné denní aktivity. Bolestivé vřídky však většinou samy zmizí a není nutná žádná specializovaná léčba. Pokud ne, může lékař – nejlépe stomatolog podat pro znecitlivění postižené oblasti lokální anestetika a doporučí Vám používat dezinfekční prostředky pro výplach dutiny ústní.

Lékaře vyhledejte pokud…

  • trpíte afty několikrát do roka
  • jsou afty extrémně bolestivé a znemožňují Vám dostatečný přísun tekutin (hrozí dehydratace)
  • máte v ústech více jak 4 afty
  • afty nemizí po 2 týdnech
  • máte jinak neodůvodnitelnou horečku nad 38°C

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here