Domů Nemoci Psychické nemoci Agorafobie

Agorafobie

Agorafobie, strach z otevřených prostranství, veřejných míst a míst, kde není dostupná rychlá pomoc. Při této úzkostné poruše není někdy postižená osoba schopna opustit domov. Neznamená to však, že by takovýto člověk nebyl schopný pracovat anebo že by neudržoval společenský život, jen to provádí ve své “bezpečné zóně”.
Máte agorafobii a nevíte co s ní? Kde se tu vlastně vzala tahle nepříjemná choroba?

Ještě něco málo o agorafobii

Život pro člověka s agorafobií není vůbec jednoduchý. To, co je pro všechny zcela normální, běžné a nekomplikované, pro agorafobika může představovat nepřekonatelný problém. Náročné je pro něj nakupování v obchodech, cestování veřejnou dopravou i letadlem, jízda výtahem, natož, aby přešli náměstím, šli do divadla, restaurace anebo do kina. Při jakémkoliv  pobytu mimo svou bezpečnou zónu nemocný zažívá úzkost a panický strach, který doprovází velmi silné nutkání z daného místa utéct.

Nemocí trpí více ženy než muži a téměř ve všech případech nemoc doprovází i panická porucha. Agorafobie se ponejvíce poprvé objevuje mezi dvacátým a třicátým rokem věku, ale může se objevit kdykoliv.

Příčiny vzniku agorafobie

Příčiny vzniku agorafobie bohužel nejsou zcela odhaleny. Ví se však, že i u této nemoci významnou roli hraje genetická predispozice. Jistý vliv má i odolnost osobnosti vůči vlivům okolí a také již vrozený temperament.

Jak se agorafobie projevuje?

Výše zmíněné subjektivní pocity jsou jedna věc, ale kromě nich se u nemocného objevují i jiné příznaky agorafobie, jako: zrychlený pulz, bušení srdce, bolest za hrudní kostí, plytké zrychlené dýchání, lapání po dechu, pocení, třes, nevolnost, sucho v ústech, bolest hlavy a zubů.

Není agorafobie, jako agorafobie

Agorafobie může mít různý průběh, jsou lidé, kteří nejsou schopni opustit domov, jiní jsou schopni za doprovodu cestovat a běžně fungovat. Také je zcela běžné, že nemocní mají různé období, kdy jim je lépe a kdy zase pro změnu hůře.

Stanovení diagnózy

Diagnostika není zas tak složitá. Agorafobií trpíte, když se vyhýbáte situacím, které ve vás vyvolávají nepříjemné pocity, paniku a strach ve chvíli, když opouštíte svůj domov, jste venku mezi lidmi, na veřejných prostranstvích a otevřených místech. Vadí vám pobyt mezi lidmi, cestování hromadnou dopravou a pohyb mimo svůj domov.

Léčba Agorafobie

Základem léčby je psychoterapie a postupné vystavování obávané situaci. V případě velmi závažných stavů mohou být naordinováni také psychofarmaka. Nutné je počítat, že léčba není snadná a rychlá. Chce to velkou trpělivost a podporu okolí. Velmi důležité je pro nemocného překonat panické záchvaty. Při úspěšné léčbě nemocný dokáže identifikovat myšlenky, které mění jeho emoce, uvědomí si souvislosti mezi myšlenkami a emocemi, dokáže prozkoumat automatické myšlenky, umí si na ně realisticky odpovědět a vyhodnotit skutečnou situaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here