Domů Nemoci Imunitní systém AIDS – nemoc, která stále hrozí

AIDS – nemoc, která stále hrozí

Insti HIV testJedním z nejzákeřnějších a zatím nevyléčitelných onemocnění vůbec je AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome neboli Syndrom získaného selhání imunity). První případy tohoto onemocnění byly popsány v osmdesátých letech minulého století (konkrétně v roce 1981) a na tuto nemoc mimo jiné zemřel také Freddie Mercury, slavný zpěvák skupiny Queen.

Původce onemocnění AIDS

Původcem této nemoci je virus HIV, patřící do skupiny takzvaných retrovirů (RNA virů s reverzní transkriptázou), které dokážou přepsat genetickou informaci v lidských buňkách a zlikvidovat tak imunitní systém člověka.

Inkubační doba a projevy onemocnění AIDS

Inkubační doba onemocnění je 8 – 13 dnů po nakažení, kdy se u nemocného rozvinou podobné příznaky jako chřipka. Ty následně odezní a nemoc přejde do takzvaného latentního stádia, které může trvat klidně i 10 let. V této době nakažení nemají žádné příznaky. Po latentním období bez příznaků následuje zhroucení imunitního systému a vlastní propuknutí AIDS. Mezi hlavní projevy tohoto onemocnění patří:

Kachexie – neboli celková sešlost s minimálně 10% ztrátou hmotnosti doprovázená průjmovými onemocněními a zvracením.

Tuberkulóza – bakteriální onemocnění projevující se vytvářením drobných výrůstků na orgánech. Nejčastěji postihuje plíce, ale může se vyskytnout i v jiných orgánech nebo dokonce v kostech.

Zánět plic – toto onemocnění bývá nejčastější bezprostřední příčinou smrti u HIV pozitivních pacientů.

Kaposiho sarkom – vzácné nádorové onemocnění postihující vnitřní vrstvy orgánů a cév (takzvaný endotel), které vzniká na základě závažného postižení imunitního systému důsledkem propuknutí AIDS.

Kandidóza jícnu – v důsledku poruchy imunitního systému se v těle množí různé mikroorganismy, které mohou způsobit poruchy polykání (v případě kandidózy jde o přemnožení kvasinek z rodu Candida).

Neurologická postižení – různé druhy nervových obrn a fyzických a psychických poruch v důsledku rozvratu imunitního systému.

Přenos viru HIV

Virus HIV se nejčastěji přenáší nechráněných pohlavním stykem. Kromě toho byla také zaznamenána nákaza při krevní transfúzi (až do konce 80. let se krevní transfúze netestovaly na přítomnost viru HIV). Velmi často také dochází k přenosu nákazy z HIV pozitivní matky na plod. Velké riziko hrozí lékařům a zdravotnickému personálu, kteří manipulují s krví HIV pozitivních pacientů.

Ochrana před nákazou HIV

Nejlepší ochranou před nákazou virem HIV je používání ochrany při sexuálním styku a  partnerská věrnost. Pro zdravotnické pracovníky platí přísná bezpečnostní opatření.

Léčba AIDS

Přestože se léky na AIDS stále zdokonalují, je nemoc zatím nevyléčitelná a moderní léky dokážou její průběh výrazně zpomalit. U pacientů, kdy byla nemoc odhalena v počátečním stádiu lze dnes s pomocí léků dosáhnout významného prodloužení doby života (i několik desítek let). V případě rozvinuté choroby doba přežití při užívání léků obvykle nepřevyšuje 10 – 13 let. Přesto existují případy, kdy se u HIV pozitivních pacientů nemoc vůbec neprojevila nebo došlo k jejímu úplnému vyléčení.

Testování HIV pozitivity

Zjištění přítomnosti HIV viru se provádí v krvi. HIV testy vám provedou na specializovaných pracovištích nebo venerologických klinikách po celé České republice. Kromě toho si nyní můžete nechat HIV testy provést také u vašeho ambulantního specialisty nebo obvodního lékaře.

Díky novým schváleným jednorázovým sadám Insti HIV, je nově HIV test možné provádět také přímo v terénu nebo doma. Výsledek zjistíte do jedné minuty od odběru kapilární krve. Sada obsahuje přesný návod jak postupovat a její použití zvládne skutečně každý. Její hlavní výhodou je diskrétnost. Nemusíte se stydět chodit k lékaři a mít strach co si o vás kdo pomyslí v případě, že bude náhodou test pozitivní.

V každém případě však platí, že nejlepším lékem na AIDS je prevence, tedy zodpovědné sexuální chování a dodržování zásad bezpečnosti práce pro zdravotnické pracovníky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here