Domů Nemoci Kůže Akné na zádech

Akné na zádech

Akné představuje frekventovaný problém, který postihuje různé části těla. Nejvíce si jej všímáme, když se objeví v obličeji, ale i na zádech dokáže pekelně potrápit. Na zádech totiž obvykle bývají v mnohem horší míře než v obličeji.

Proč je akné na zádech horší než v obličeji?

Stav na zádech může být závažnější proto, že na zádech je kůže mnohem silnější a má více pórů a tedy i míst, kde by se akné mohlo dařit. Akné na zádech velmi často zanechává nevzhledné jizvy. Přes zimu se dá skrýt, ale v létě, kdy jste v plavkách nebo šatech se špagetovými ramínky vzniká problém. O to svízelnější v tom, že jej není možno skrýt make-upem.

Není akné, jako akné

Akné se projevuje černými komedomy, bílými komedomy, což je vlastně ucpání póru mazem a rohovou zátkou, a pak to jsou zapálené pupínky a vřídky s hnisavým obsahem. Na zádech se objevuje ta nejhorší forma akné, které jsou mnohem hlubší, nevzhlednější, bolavější a lokální léčba na ně nemusí zas až tak dobře působit.

Proč vzniká akné na zádech?

Akné na zádech obvykle vzniká ze stejných příčin, jako v obličeji. Objevuje se ponejvíce u lidí od 10 do 40 let. Pupínky trápí obě pohlaví, byť se zdá, že muži jsou na tom přeci jen hůře. Hlavním viníkem vzniku jsou hormonální změny. Ty nejvýraznější se objevují samozřejmě v pubertě, ale nejen v té době může dojít k hormonálním výkyvům. Negativně se na vzniku podepisuje i stres, přehnaná péče o pleť i o vlasy, opačně i nedostatečná hygiena, nesprávná životospráva, zejména konzumace příliš kyselých potravin, mastných jídel, kořeněných pokrmů a čokolády. Nevhodně se na vzniku podepisuje i špatné oblečení, podprsenka i nevzdušné sportovní tričko. K dalším faktorům se řadí potravinová alergie, antikoncepce, steroidy, antidepresiva i antiepileptika. Vliv může mít i bakteriální infekce. chronická zácpa, zanesení střev, nedostatek vitamínů a život v ne zrovna čistém prostředí.

Jak si poradit s akné na zádech

Na akné vám pomůže, když budete užívat a také potírat extrakt z aloe vera. Dále vám pomůže i Retin A, peroxid, kyselina salicylová, síra, užívání lactobacilu, lokální nebo celková antibiotika, kortikosteroidy, Accutane. Vhodná je rovněž i podpora činnosti jater, ledvin a detoxikace organismu. Opomenout nesmíme ani celostní úpravu životosprávy, protože je důležitá. Upravte svůj jídelníček. Zbavte se tučných, kořeněných, slaných a ostrých potravin. Vhodné je ze stravy vyřadit i kávu, Coca Colu, Kofolu, džusy, Fantu a sladké limonády. Do jídelníčku zařaďte zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, luštěniny, bílé jogurty, libové maso, celozrnné obiloviny a těstoviny. Pít můžete čaje, vodu, minerálky a lisované šťávy. Vhodné je i omezení stresu a relaxace. Dbejte na dostatek spánku, pohybu a nošení pohodlného prodyšného oblečení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here