Domů Nemoci Kůže Jak se zbavit akné

Jak se zbavit akné

AknéKožní chronické onemocnění akné postihne alespoň jednou za život 85-100% lidí naší populace. Jeho projevům se v pubertě nevyhnul snad nikdo z nás. Akné většinou mizí kolem 20. roku života, ale někdy přetrvává do dospělosti a znepříjemňuje náš život dál. Léčba akné zaznamenala v poslední době velké pokroky a u většiny lidí bývá velmi efektivní. Přesto akné vyžaduje notnou dávku trpělivosti, pravidelnosti užívání léčebných přípravků a často také psychické odolnosti.

Co je akné?

Akné je neinfekční (mezi lidmi nenakažlivé) chronické onemocnění postihující nejčastěji kůži oblasti obličeje, hrudníku, zad a ramen. Vzniká uzavíráním vývodů mazových žláz, které významně zamezuje vylučování jejich sekretu – mazu. Maz se v postižených místech (kolem mazových žláz) hromadí, zvyšuje aktivitu na kůži přítomných bakterií a způsobuje zanícení. Zánět se projevuje vznikem malých puchýřků, pupínků či uzlin, které mohou zanechávat drobné, ale trvalé jizvy. Kromě nich může mít akné i jiné trvalé následky, zejména psychické. Akné působí nevzhledně a může do jisté míry ovlivňovat sociální vazby jedince a tím i jeho duševní rozpoložení. Propuknutí akné je závislé na několika faktorech, hlavní roli však hraje zvýšená hladina pohlavních hormonů, zejména mužských androgenů, které se vyskytují v tělech obou pohlaví. Tyto hormony zvyšují tvorbu mazu podporujícího růst a působení bakterií rodu Propionibacterium acnes, které se v kožních pórech normálně vyskytují. Avšak jejich přemnožení má spolu v kombinaci s dalšími faktory (dědičnost, stres, hygienické návyky, menstruační cykly u žen, užívání některých léků, kosmetické přípravky) za následek ucpání vývodů mazových žláz a jejich zanícení. Ke zhoršení projevů přispívá i nešetrné odstraňování zanícených pupínků, protože obsah vřídků může být nakažlivý a rozšířit tak onemocnění na nová ložiska.

Léčba akné

V současné době existuje mnoho způsobů léčby akné. Musíme si ale uvědomit, že akné jako takové v podstatě vyléčit nelze, protože činnost mazových žláz nelze úplně eliminovat. Cílenou a vytrvalou léčbou však můžeme výrazně zmírnit průběh onemocnění, omezit projevy akné a zabránit vzniku jizev. V boji proti lehčím projevům akné nám mohou posloužit různé na trhu lékáren běžně dostupné kosmetické přípravky (pleťové čistící vody, hydratační a zklidňující krémy…). Při větších problémech s akné je nejrozumnější navštívit odborníka – dermatologa. Lékař vám podle stupně postižení kůže předepíše účinnou léčbu nejčastěji v podobě antibiotik v roztoku k lokální léčbě nebo ve formě klasických tablet. Doporučit vám může i aplikaci různých protizánětlivých a antibakteriálních krémů, které pokožku silně vysušují a proto nemusí být vhodné vždy. U žen bývá často velice účinná hormonální léčba v podobě antikoncepčních pilulek, které obsahují antiandrogeny – hormony omezující účinky mužských androgenů. Pokud se onemocnění nelepší ani po dlouhodobém užívání antibiotik a doplňkových prostředků, je nasnadě  léčba léky na bázi vitamínu A – retinoidy. Jejich užívání může přinášet mnoho nežádoucích účinků a musí být proto přísně kontrolováno lékaři.

Léčba akné laserem

Stav pokožky může výrazně zlepšit i současné době velmi moderní léčba akné laserovými technologiemi. K léčbě akné laserem se ale doporučuje přistupovat obezřetně, protože některá pracoviště nemusí provádět zákrok odborně, což skýtá mnohá zdravotní rizika. Laserová léčba akné je založená na hloubkovém působení laseru na omezení činnosti mazových žláz, čímž lze předejít dalšímu zanícení pokožky. Laserem lze ošetřit i vzniklé jizvy. Samotný zákrok bývá popisován jako bezbolestný, provádí se v lokálním znecitlivění ošetřované kůže. Po zákroku je nutné chránit se před sluncem krémy s vysokým ochranným filtrem (50+) a slunění se pokud možno úplně vyhnout.

Akné může být pro mnohé pacienty velkým životním břemenem. Často je těžké uvědomit si, že léčba akné představuje dlouhodobou záležitost vyžadující trpělivost. Pochopení tohoto faktu je však často klíčem k úspěchu léčby akné. Zlepšení jeho projevů můžeme totiž pozorovat až po 4-6 měsících, což je doba, ve které můžeme snadno podlehnout nedostavujícím se účinkům a léčbu tak následně ještě prodloužit.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here