Domů Nemoci Ostatní Alergie na barvu na vlasy

Alergie na barvu na vlasy

Barvy na vlasy jsou nedílnou součástí moderního světa a neobarvené kštice se u žen postupně stávají spíše vzácností. Již dávno je nepoužívají jen starší ženy, u nichž se objeví našedlý odstín vlasů. Široké paletě lákavých barev dnes neodolají i velmi mladé slečny. Z barvení vlasů se však může stát opravdu velmi nepříjemný zážitek v podobě alergické reakce na tyto barvy, respektive chemické látky, které většina z nich obsahuje.

Alergie jako plíživá hrozba

Pokud si vlasy barvíte pravidelně a myslíte si, že jestliže máte danou barvu vyzkoušenou a prověřenou, nemůže se vám nic stát, jste na omylu. Alergie je totiž zákeřná v tom, že vzniká nepozorovaně kdykoli během života. Po kontaktu organismu s určitým alergenem prochází tělo tzv. fází senzibilace, kdy se informace o zvýšení citlivosti na danou látku ukládá a tělo si jí pamatuje. Každým dalším obarvením se imunologická reakce prohlubuje. Tato fáze může trvat různě dlouho, a to i několik let. Žena se tudíž může „osvědčenou“ barvou na vlasy zkrášlovat celá léta bez jakýchkoliv problémů. Po této době však jednoho dne nedokáže organismus proti alergenu úspěšně zabojovat a alergie se v různé míře projeví. Pokud člověk zaznamená jakoukoli neadekvátní reakci na barvu na vlasy, neměl by nad tím mávnout rukou a příště se danou barvou obarvit zas. Alergické reakce se totiž pochopitelně zvyšují a v některých případech mohou být i životu nebezpečné. Ne nadarmo se proto na každé krabičce s barvou na vlasy píše, aby každý před jejím použitím zhotovil test snášenlivosti barvy např. v loketní jamce, a to 48 hodin před obarvením. Z výše napsaného je logické, že je nutné provést tento test opravdu před každým použitím.

Co vyvolává alergii a jaký je její průběh

Mnoho lidí se domnívá, že nejnebezpečnější složkou barev na vlasy je peroxid. To je však mylná domněnka, neboť peroxid sice ničí vlasy, ale pro organismus není alergenem. Problematickou složkou je především chemická látka zvaná  parafenylendiamin (PPD). PPD je obsažen v permanentních barvách, v přelivech většinou nikoli. Tato sloučenina způsobuje kontaktní alergie, které se spouští při jejím kontaktu s kůží.

Samotná alergická reakce na PPD může mít různý průběh a může se projevit v různém intervalu od použití barvy. Znamením, že není něco v pořádku, je často již pálení pokožky hlavy při barvení. Další příznaky mohou být opravdu variabilní od vyrážky a malých pupínků, přes nepříjemné svědění, vznik puchýřů a velmi bolestivých, často i mokvajících boláků až po rozsáhlé otoky nejen na hlavě, krku a v obličeji. Samozřejmě, jako každý kontakt s jakýmkoli jiným alergenem, i alergická reakce na barvu na vlasy může skončit i život ohrožujícím stavem – anafylaktický šokem, kdy se alergen dostane do krevního oběhu a vyvolá vznik velkých otoků. Postižený pak čelí nebezpečí stažení dýchacích cest, které může bez rychlé pomoci skončit udušením. Alergie se však u každého projevuje jinak a v různé intenzitě.   

Pokud se nyní ptáte, proč tedy výrobci takto nebezpečnou látku do barev stále přidávají, je to proto, že její použití je nejlevnějším řešením. Navíc výrobci se hájí tím, že poukazují na nutnost provedení testu na alergickou reakci. Zarážejícím však zůstává fakt, že pokud si test zkusí těžký alergik na parafenylendiamin, může u něj i tento pouhý „test“ skončit velkou nepříjemností.

Co dělat, pokud se alergická reakce objeví

Jestliže zaznamenáte jakékoli nepříjemné pálení či svědění již při barvení, neváhejte a barvu přestaňte aplikovat. Na lehké projevy alergie by měla zabrat volně dostupná antihistaminika, léky tlumící projevy alergie. Pokud se však projeví vážnější příznaky – silné otoky, boláky a puchýře doprovázené neúprosným svěděním atd., je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V nemocnici postiženému injekčně podají kortikoidy, které účinně tlumí alergickou reakci. Těžké formy alergie se však neobejdou bez několikadenní až několikatýdenní hospitalizaci v nemocnici. Anafylaktický šok je závažný stav vyžadující urgentní první pomoc (zavolání záchranné služby – 155, zajištění volných dýchacích cest, kontrola životních funkcí, případně resuscitace; urychlené podání adrenalinu).

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here