Domů Nemoci Imunitní systém Alergie na dezinfekci

Alergie na dezinfekci

Několik různých studií zjistilo, že čistící a dezinfekční prostředky mohou zhoršit projevy astmatu a alergie. Bylo zjištěno, že týdenní používání dráždivých látek, vonných, zelených a domácích produktů, stejně jako i sprejů a dezinfekčních ubrousků je významně spojeno se zhoršením astmatu, obzvláště, pokud tyto prostředky používáte společně. 

Stejná studie pak zjistila, že tomu tak není, pokud jsou používány pouze zelené a domácí produkty. Další studie z roku 2020 zjistila, že vystavení se běžným čistícím prostředkům pro domácnost během prvních 3 měsíců života, zvyšuje riziko rozvoje dětského astmatu. 

Běžné čistící a dezinfekční prostředky, které způsobují alergii a astma 

I když ne každý reaguje na určité chemikálie stejným způsobem, měli byste se jim vyhnout, pokud jste náchylní k alergickým reakcím a k astmatu. 

  • Amoniak se často vyskytuje v čistících prostředcích na okna a toalety, stejně jako v odstraňovačích plísní. Amoniak může poškodit oči a kůži a výpary mohou zvýšit riziko alergií a astmatu. 
  • Bělidlo, které se běžně používá k vybělení  prádla při praní, může zvýšit riziko alergií a astmatu, rovněž vede k chronickému kašli. Kromě toho byste nikdy neměli míchat bělidlo s amoniakem, protože to může způsobit uvolnění jedovatého plynu. 
  • Kyselinu sírovou můžete často najít v čističích odpadů. Může však snadno podráždit kůži a oči, a pokud dojde k přímému kontaktu s okem, může dokonce vést k oslepnutí, proto se v případě nutnosti  použití doporučuje nosit ochranné brýle a ujistit se, že místnost je větraný. 
  • Formaldehyd se nachází v některých osvěžovačích vzduchu, může dráždit vaše uši, nos a hrdlo, což může způsobit sípání nebo jiné příznaky astmatu. 

Reakce způsobené čistícími a dezinfekční mi prostředky 

Obecně existují 2 typy kožních reakcí způsobených čistícími a dezinfekčními prostředky. 

Dráždivá kontaktní dermatitida a alergická  kontaktní dermatitida. 

Dráždivá kontaktní dermatitida se vyznačuje suchostí, praskáním a svěděním, což je způsobené zvýšeným mytím rukou a používáním dezinfekčních prostředků. 

Alergická kontaktní dermatitida označuje alergii způsobenou jednou nebo více složkami v hygienických produktech. 

Je velmi obtížné rozeznat, zda jde o ten nebo druhý typ reakce. Pomoci v tom může několik vodítek. 

  • Pokud máte pocit, že vás vaše ruce pálí, jsou napjaté, drsné a popraskané, ale pouze mírně svědí, je pravděpodobné, že jde o dráždivou kontaktní dermatitidu. Tento typ reakce je způsoben chemickým složením prostředků, které ochuzují pokožku o přírodní oleje. Drsná suchá kůže může vést k popraskání a dokonce i k bolestivým prasklinám. 
  • Dráždivá kontaktní dermatitida je běžnější než ta alergická a lze ji snadno napravit pomocí několik jednoduchých kroků. 
  • Pokud vás vaše ruce velmi svědí, jsou zarudlé, oteklé, hrbolaté a mají silnou kožovitou kůži, z nichž vytéká tekutina, jde o alergickou kontaktní dermatitidu. 
  • Někdy se to neobejde bez testování přesné příčiny. Jakmile je identifikován, lze se konkrétní složce vyhnout, což často vede k úplnému zotavení vyrážky. 

Vězte totiž nebo nevěřte, aktivní složka v dezinfekčních prostředcích na bázi etylalkoholu je velmi nepravděpodobným viníkem, že by mohl způsobit kožní alergii. Často však způsobují extrémní suchost a podráždění. Nejčastěji jsou na alergické reakci vůně a konzervační látky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here