Alergie na heřmánek může mít kontaktní nebo anafylaktickou podobu. Ta první způsobuje pouze ekzém a více se objevuje v některých zemích. Ta druhá v určité míře závisí i na lécích, které jsou v daných zemích doporučované lidovým léčitelstvím. Všeobecně je však možné říct, že na světě existuje velký počet lidí s alergií na heřmánek.
Do roku 1984 bylo o tomto problému publikováno více než 50 zpráv. Velký počet alergiků na heřmánek je třeba na Slovensku, ale také i v Rakousku nebo v oblasti bývalé NDR.
Obsah článku
Alergeny v heřmánku
Hlavním alergenem heřmánku je anthekutolid, což je seskviterpenový lakton. Některé farmaceutické a kosmetické firmy proto vyšlechtily heřmánek, který ho nemá. Množství anthekulotidu v heřmánku do jisté míry závisí i na klimatu. Jedna německá odrůda ho třeba nemá vůbec a argentinská jedna odrůda ho má také velmi málo. V poslední době se tak objevují tzv. hypoalergenní výtažky z heřmánku. Ty sice rovněž senzibilují, ale jen velmi zřídka.
Možnost křížové reakce
Heřmánek však může také reagovat s inhalačními senzibilujícími pyly mnoha členů z čeledi Compositae. Kontaktní senzibilizace je přitom častější u lidí s alergií na chryzantémy a vzácněji pak na sedmikrásky. V případě ovoce a zeleniny, se může objevit u alergiků na celer, meloun, lískové ořechy, vlašské ořechy a skořici. Řada polních rostlin, které jsou mylně považovány za heřmánek, také zkříženě reagují. Pokud jste alergičtí na heřmánek, může vám navíc vadit také ambrozie, pelyněk, bříza, trávy a obiloviny.
Alergická reakce na heřmánek
Alergie na heřmánek může být způsobena nejen kontaktem s rostlinou, ale i při kontaktu s kosmetikou, léky, čaji. Je sice pravda, že se společnosti dnes již snaží používat heřmánek, který neobsahuje alergen, nicméně ne všechny. Heřmánek navíc velmi často reaguje i zkříženě. Lidé s alergií na pyl mnoha rostlin by si pak na heřmánek měli dávat obzvláště pozor, protože u nich může heřmánek způsobit dokonce anafylaktickou reakci, ne-li šok.
Projevy alergie
Alergie na heřmánek se může objevit nejen v létě, ale i v zimě. Typické pro ni je slzení očí, červená a oteklá víčka, kýchání, pocit nachlazení. Vážnější stav pak může způsobit Quinckeho edém, kdy se může obličej nebo jeho část výrazně zvětšit. Známé jsou i vyrážky na kůži, což doprovází svědění. Objevit se může i astma. Jedním z nejzávažnějších projevů alergie na heřmánek je potom nástup anafylaktického šoku. Ten se pak objevuje doslova dvě až tři minuty poté, co se dostane na kůži nebo do dýchacích cest. Je to velmi nebezpečné a pokud k tomu dojde, měli byste okamžitě volat záchranku.
Diagnostika
Diagnostika není obtížná. Nejčastěji je spojena s alergickou reakcí na pyl, která se projeví takřka hned po kontaktu s rostlinou. Nemocný lékaři popisuje příznaky a podle toho a také i podle testu se odhalí látka, která alergii způsobuje.