Pomelo má ve skutečnosti spoustu jiných názvů, včetně čínského grapefruitu. Je to největší zástupce čeledi citrusových. Některá pomela mohou dosahovat dokonce velikosti volejbalového míče. Má obvykle světle zelenou nebo žlutou barvu s růžovou, bílou nebo červenou dužinou a chutná jako trochu sladší grapefruit.
Pochází z Asie a oblíbený je pro svou chuť i výživové hodnoty. Je obvykle zdraví prospěšný, tedy, pokud na něj nejste alergičtí.
Obsah článku
Příznaky alergie na pomelo
Většina těch, kteří mají laergii na citrusové ovoce, mají problém rovněž i s pomelem. Jejich alergie se objevuje obvykle potom, co pomelo zkonzumují nebo po vypití nápoje, v němž se vyskytovalo pomelo. Alergická reakce se však může objevit i tehdy, když se potřísníte šťávou z pomela nebo když se pomelo dotkne vaší pokožky.
Po konzumaci pomela se obvykle objeví:
- intenzivní brnění a svědění rtů, jazyka a hrdla
- zarudnutí a mírný otok rtů a dásní
- zhoršit se může i astma
- objevit se může kašel
- zvracení, nevolnost nebo průjem
- tyto příznaky jsou tzv. příznaky orálního alergického syndromu, jež se může objevit kdykoliv v životě, a to i tehdy, když jste ovoce po dlouhá léta jedli zcela bez problémů.
Kontaktní alergická reakce je pak spojena s:
- pálením kůže
- zarudnutím kůže
- extrémním svěděním
- otokem
- puchýři
- kopřivkou
- anafylaktickou reakcí
Pokud tedy pociťujete nějaké příznaky anafylaktické reakce, tedy se cítíte slabý, klesá vám váš krevní tlak, zhoršilo se vám dýchání, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Proč máte alergii na pomelo?
Alergická reakce na pomelo je způsobena tím, že se váš imunitní systém mylně brání látkám, které pro vás obvykle nepředstavují hrozbu. Jde o alergeny. V pomelu jde ponejvíce o alergii na kyselinu citronovou, která se nachází ve všech citrusech, ale dále také i ve spoustě jiných potravin. Alergické reakce na pomelo a všeobecně citrusové plody jsou velmi často sledovány u lidí, kteří mají také pylovou alergii. Jde v tom případě o tzv. reaktivitu. Jiným lidem může vadit pouze kůra citrusů, protože jsou chemicky ošetřené, takže reakce je veskrze na to, co je v kůře, nikoliv na samotné ovoce. Reakce na pomelo mohou způsobit i anafylaktickou reakci.
Alergie na limonen
Pokud jste alergičtí na limonen, vadí vám především slupky, šťávu můžete zcela bez problémů. Pozor si však musíte dát i na kosmetiku, protože limonen se velmi často používá jako vůně do svíček, parfémů a kosmetických výrobků.
Je to alergie, nebo ne?
Stává se však, že kyselina citronová v pomelu může způsobit podráždění pokožky, úst a žaludku, není však spojena s reakcí imunitního systéme, čímž nejde o alergii, ale intoleranci. Další nealergickou reakcí je tzv. fytofotodermatitida, což je vyrážka, která se může objevit ve chvíli, když se šťáva dostane na pokožku a je pak vystavena slunečnímu záření. UV záření totiž způsobuje, že látky ve šťávě dráždí pokožku.