Domů Nemoci Imunitní systém Alergie na rozinky

Alergie na rozinky

Konzumace rozinek může být zdrojem vzácných alergických reakcí. Dříve, než si budete alergií na rozinky jisti, je nutné nejprve vyloučit, zda nejde o nealergické reakce nebo sulfitovou intoleranci. 

Co jsou rozinky a jak se vyrábí? 

Rozinky jsou sušené hroznové víno bez pecek, které jsou oblíbené po celém světě. Vyznačují se intenzivně sladkou chutí a vysokou nutriční hodnotou. Používají se jako přísada do různých druhů sladkého pečiva, chleba, kaší, ale i masitých pokrmů. 

Jak probíhá výroba rozinek? 

Výroba rozinek probíhá ve 3 fázích. Při výrobě dochází k výraznému odpaření vody, čímž se zahustí jejich sladkost a zmenší se jejich velikost. Existují 3 způsoby sušení, sušení na slunci, ve stínu a za použití specializovaných strojů. Za tradiční výrobní postupy se považuje sušení přímým sluncem a sušením ve stínu. Strojově sušené rozinky jsou časově méně náročné bezpečnější vůči riziků, kontaminace. Po dokončení vysušení dochází k finálnímu očištění a zabalení. 

Alergie na rozinky 

Kromě hroznových alergenů se mohou objevit i další alergenní proteiny. Alergie mohou být způsobené vzácně i zprostředkovaně díky IgE. Reakce mohou být spojené s kopřivkou, anafylaxí. 

Potravinová alergie na rozinky 

S ohledem na rozinky byly izolovány 3 alergeny. LTP Vit v1, endochitináza 4A, která je přítomná ve vínech s příchutí mladých jahod a pak také alergen z rodiny thaumatinů podobných TLP. Příznaky se potom podobají astmatu, angioedému, kopřivce nebo trávicím problémům. Problémy se přitom objevují až po 2 hodinách po konzumaci rozinek. LTP se nenachází pouze v hroznu, ale i v broskvích, jablkách, třešních, pomerančích, rajčatech, lískových ořeších, arašídách, mouce, salátu, pelyňku, ambrózii a olivách. 

Jiné alergeny, které se u vína nachází 

Velmi nebezpečná může být plíseň Botrytis cinerea, což je ušlechtilá hniloba hroznů a arabská guma. Rizikem je rovněž i oxid siřičitý E220, což je také alergen. Ideální proto je, když se snažíte kupovat takové rozinky, které jsou konzervované bez něj, tedy ne chemicky ošetřené. Ty chemicky ošetřené vždy alespoň propláchněte pod horkou vodou a teprve až potom je konzumujte. Pomoci může i namočení do octové vody, když je potom ještě pořádně propláchnete. 

V případě zkřížených alergií 

Velmi nebezpečné to je u rozinek z dovozu

Již opakovaně se stalo, že k nám byly přivezeny takto nebezpečné rozinky pro alergiky. Bohužel to, jak byly upraveny, neměly uvedeno na obalu. 

Alergie na rozinky může být spojena i s alergií na salicyláty 

Kyselina salicylová je ve skutečnosti tou nejčastější příčinou alergie na rozinky. Salicyláty mohou způsobit kožní vyrážku nebo erytém, rýmu, kašel i astma. Ve vážných případech může způsobit dokonce i smrt. 

Pokud se u vás objeví alergie na rozinky, neobejde se to bez razantního vyloučení této potraviny z jídelníčku. Alergici musí být opatrní a musí dodržovat přísnou dietu. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here