Domů Nemoci Imunitní systém Alergie na vlastní pot

Alergie na vlastní pot

Alergie na vlastní pot: mýtus nebo realita? Popravdě, české zdroje se vás budou snažit přesvědčit, že alergie na vlastní pot neexistuje, že jde o tzv. Miliarii, tedy potničky. U nichž vyrážka z potu vzniká z důvodu ucpání žláz. Zahraniční odborné zdroje, jako třeba Clevelandská klinika, však tvrdí něco úplně jiného. Pojďme se na to podívat. 

Cholinergní kopřivka 

Cholinergní kopřivka, čili vyrážka, se objevuje na kůži ve chvíli, když jste byli vystaveni teplu a je spojena i se stresem, cvičením, konzumací kořeněných jídel. Může vyvolat vzplanutí a může také i svědit a být doprovázena otokem. 

Chcete poznat cholinergní kopřivku blíže? 

Co je cholinergní kopřivka? Jde o vyvýšené červené pupínky na kůži, které se objeví, když se vaše tělesná teplota zvýší a vy se začnete potit. Jde o imunitní reakci, k níž dochází, když jste vystaveni horku, jako i cvičení nebo horké sprše. Může postihnout kohokoliv. Příznaky se obvykle projevují mezi 10-30 rokem života. Termín cholingerní označuje neurotransmiter, zvaný acetylcholin. Váš parasympatický nervový systém ho uvolňuje a vzniká kopřivka. 

Je tato kopřivka vzácná? 

Ne, je to vlastně docela běžné. 1 z 5 lidí se v určité fázi svého života s touto kopřivkou setká. Cholinergní kopřivka je příčinou asi 1 ze 3 případů fyzické kopřivky, tedy takové kopřivky, která má fyzickou příčinu vystavení se teplu, chladu nebo tlaku. Asi v případě 7% lidí jde o chronickou kopřivku, tedy kopřivku, která trvá déle než 6 týdnů. 

Příznaky a příčiny 

Odborníci stále neví, co ji způsobuje. Jedna hypotéza se soustředí na nervový systém. kdy si myslí, že až se tělesná teplota zvýší, začnete se potit. V reakci na to nervový systém uvolňuje cholinergní chemikálie z nervových zakončení blízko povrchu kůže. Acetylcholin dráždí kůži a způsobuje alergickou reakci, která způsobuje kopřivku a otoky. 

Rizikové faktory cholinergní kopřivky 

Rizikový faktor představuje něco, co zvyšuje vaše šance na rozvoj určitého stavu. Pokud máte chronickou kopřivku, může být pravděpodobnější, že se u vás rozvine cholinergní kopřivka. Mezi další rizikové faktory patří: alergická rýma, astma, ekzém, rodinná anamnéza, hyperhidróza. 

Co spouští cholinergní kopřivku?

U téměř 9 lidí z 10 ji vyvolá cvičení nebo fyzická námaha. K dalším spouštěčům patří úzkost, pocit hněvu a rozrušení, vstup do horké místnosti z chladnějšího místa, horečka, teplé počasí, horké sprchy, sauny a vířivky, kořeněná jídla, stres a nošení vzduchotěsného a vodotěsného obvazu k ochraně rány. 

Příznaky cholinergní kopřivky 

Tepelné hrboly se obvykle objevují několik minut poté, co se začnete potit a mohou trvat 20-30 minut. U některých vydrží i déle než hodinu. Nejčastěji se objevují na pažích, obličeji a horní části trupu. Mohou vypadat jako malé červené tečky s překrývajícím zarudlým pozadím nebo se mohou spojit a vytvořit větší šrámy, které bobtnají. Doprovází je svědění, pálení, pocit tepla na dotek, chvění. 

Vzácně tento stav mohou doprovázet i poněkud atypické příznaky jako slintání, mdloba, bolest hlavy, bušení srdce, dušnost, průjem, žaludeční nevolnost a sípání. 

Diagnostika 

Pokud se váš lékař bude domnívat, že vás trápí cholinergní kopřivka, pošle vás za alergologem nebo dermatologem. Ten může provést zátěžové testy na běžícím pásu, kole a podobně, aby se vyvolalo pocení. Aplikována může být i injekce metacholinu, ktestování citlivosti těla na cholinergní chemikálie. A pak existují i testy pasivního zahřívání ohřátou vodou nebo vytápěnou místností. 

Jak se kopřivky zbavíte? 

Kopřivku můžete řešit i několik let. Obvykle se s věkem zlepšuje. Pomoci vám mohou antihistaminika, léky na astma, léky na krevní tlak a léky snižující pot. 

Komplikace cholinergní kopřivky 

Ve vzácných případech se vyskytuje cholinergní kopřivka spolu s anafylaxí vyvolanou cvičením. Anafylaxe je přitom potenciálně život ohrožující reakce, takže pokud se objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou péči. 

Prevence? Je vůbec možná? 

Zcela zabránit cholinergní kopřivce nejde. Nemůžete udržet pocení a vnější teplo. Neměli byste také vynechávat fyzickou aktivitu, protože ta pomáhá udržet vaše zdraví. Existují ale jisté kroky, které riziko mohou pomoci snížit, a to: 

  • vyhýbání se kořeněným jídlům
  • cvičení brzy ráno nebo pozdě večer, když se venkovní teploty sníží 
  • najděte zdravé způsoby, jak se vyrovnat se stresem a zvládáním úzkosti 
  • nesprchujte se horkou vodou 
  • noste lehké oblečení volného střihu, které dobře odvádí pot

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here