Domů Nemoci Oční vady Amoce retiny, odchlípnutí sítnice

Amoce retiny, odchlípnutí sítnice

Sítnice je vrstva, která vystýlá zadní vnitřní část očního bulbu. Je složená z několika vrstev. Zmíníme jen dvě nejdůležitější, které mají také vztah k probírané problematice. Jednou z částí je pigmentová vrstva, na níž zasedá vrstva složení z tyčinek a čípků, tedy buněk vnímajících světlo a barvy. Pigmentová vrstva jim dodává kyslík a živiny.

Amoce sítnice:

Amoce sítnice je patologický stav, který může vést až k trvalé ztrátě zraku. Její podstatou je odloučení světločivné a pigmentové vrstvy sítnice. Mezi oběma vrstvami vzniká mezera, kde se hromadí tekutina buď ze sklivcového prostoru, nebo naopak prosakuje ze spodních vrstev. Někdy se stává, že je sítnice odchlípena úplně a doslova vlaje uvnitř oka.

Odchlípení sítnice vede k omezení výživy světločivných buněk a tím k jejich odumírání.

V závislosti na závažnosti odchlípení se také mění zrak, dochází ke zhoršení vidění či úplné ztrátě vidění.

Příčiny amoce sítnice:

  • Rhegmatogenní odchlípení ‒ v sítnici se vytvoří trhlina, skrz ni se potom dostává nitrooční tekutina a ta roztlačuje vrstvu světločivnou od pigmentové. K trhlinám dochází u chorob, které vedou ke ztenčení sítnice nebo může jít o trhlinu v sítnici následkem úrazu oka.
  • Trakční odchlípení sítnice ‒ během přestavby sklivce dochází ke vzniku vazivových pruhů, membrán, které jsou uchyceni na sítnici a vtahují ji do centra oka.
  • Exsudativní odchlípení ‒ tento případ se vyskytuje u zánětlivých onemocnění a nádorů, kdy se vytváří exsudát (výpotek), který se hromadí pod sítnicí a jeho přítomnost vede k odchlípení.

Příznaky:

Amoci sítnice provázejí různé příznaky, jedná se hlavně o:

  • Záblesky, fosfeny
  • Padající saze, jedná se o červené krvinky, které se dostaly do sklivce z cévky, která se poškodila při natrhnutí sítnice.
  • Pocit clony na okraji zorného pole, která se rozšiřuje a omezuje vidění

Vyšetření:

Vyšetření na potvrzení amoce provádí oční lékař. Jedná se o vyšetření očního pozadí. Oftalmolog může využít štěrbinovou lampu nebo pomocí speciální lupy, kterou svítí přímo do oka. Další možností je využít speciální čočku (Goldmannovu), která se po umrtvení oka pokládá přímo na něj a skrz se nahlíží do nitra oka. V případě nepřehlednosti terénu, např. krvácení v oku, je možné využít také ultrazvuk.

Léčba:

Musí být provedena co nejrychleji a jedná se o chirurgický zákrok. Cílem léčby je vrátit sítnici na původní místo. To je možné pomocí plombáže, jíž se sítnice připevní k podkladu. K vytvoření spoje se využívá kryoepxe, tj. zmražení sítnice a cévnatky na teplotou -70 až -80 stupňů Celsia. Nebo je možné využít termální adhezi (připojení) s využitím laserkoagulačních postupů. U rozsáhlých odchlípení se volí vitrektomie s plombáží, při níž se z bulbu odstraní sklivec, sítnice se uchytí zpět na své místo pomocí speciální tekutiny a za pomoci laseru se přihojí. Oko se následně musí vyplnit, aby byl tlak na přichycenou sítnici. Jedná se o vnitřní tamponádu.

Díky těmto postupům se může podařit vrátit sítnici na své místo a obnovit vidění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here