Amoniak je látka, která vzniká při odbourávání bílkovin a jejich složek (aminokyselin). Amoniak je v játrech přeměněn na močovinu, která odchází z těla s močí, tj. je vylučována ledvinami.
Obsah článku
Vyšetření amoniaku a normální hodnoty:
Amoniak se určuje v krevní plazmě. Pro tento účel se odebírá periferní žilní krev.
Normální hodnoty u osob mezi jedním a 99 lety je nižší než 46 µmol/l.
Fyziologicky zvýšené mohou být hladiny po cvičení, fyzické námaze. Přirozeně jsou vyšší hodnoty také u dětí do šesti měsíců věku.
Patologické hodnoty amoniaku:
V případě zvýšených hodnot amoniaku mluvíme o hyperamonémii. Může k ní docházet při získaných jaterních poruchách nebo v rámci vrozených stavů. Hyperamnemie se negativně projevuje na nervové soustavě, pokud jsou hodnoty vyšší než 88 µmol/l. Při hodnotách nad 176 µmol/l může dojít ke kómatu.
Získané poruchy jater:
Ke snížení schopnosti jater tvořit močovinu a glutamin z amoniaku dochází
např. při poškození jater:
- jaterní cirhóza
- akutní jaterní selhání
- virové hepatitidy
- užívání vysokých dávek léků či chemoterapie
Dále se hodnoty amoniaku mohou zvyšovat, pokud krev obchází játra. U pacientů s jaterní cirhózou či portální hypertenzí se aplikují různé druhy cévních spojů, které mohou obcházet játra. V krvi je amoniak vstřebaný z trávicího traktu.
Nárůst amoniaku může provázet také infekce močových cest, kdy bakterie způsobující infekce štěpí močovinu a produkují amoniak (Proteus mirabilis).
Vrozené mechanismy způsobující hyperamonémii:
Nárůst hladin amoniaku v krkvi může být přítomný také v případě, že má pacient vrozený deficit enzymů močového cyklu (např. N-acetylglutamát syntetázy, karbamoylfosfát syntetázy, ornithin-transkarbamoylázy)
Příčin je samozřejmě mnohem více.