Ampulomy jsou nádory v oblasti vyústění žlučovodu do duodena (dvanáctníku). Jedná se o oblast Vaterovy papily. Ampulomy mohou být benigní (nezhoubné), ale také maligní (zhoubné).
Příznaky ampulomů:
Ampulomy mají velmi pestré projevy. Ty nejčastější si popíšeme.
Jelikož se ampulomy nacházejí v místě vtoku žluči do duodena, mohou bránit odtoku žluči z jater, co vede ke vzniku žloutenky. Městnání neodtékající žluči může zvýšit riziko zánětů ve žlučových cestách.
Dalším projevem může být také krvácení ze žlučových cest.
U ampulomů se mohou vyskytnout také záněty slinivky břišní (pankreatu).
Výše zmíněné komplikace bývají spojené s:
- Bolestmi břicha
- Narušením trávení
- Nadýmáním
- Zácpou/průjmy
- Zažloutnutím pokožky
- Svěděním kůže
- Poklesem tělesné hmotnosti
- Zvýšenou teplotou
- Únavou
Diagnostikování ampulomů:
Pro nalezení ampulomů je možné provést ultrazvuk břicha, který může velmi napovědět. Toto vystření však nestačí a provádí se podrobnější a přesnější vyšetření, např. CT a magnetická rezonance obecná nebo magnetická rezonance cílená na žlučové cesty, tj. MRCP (Magnetic Resonance CholangioPancreatography). CT a magnetická rezonance může pomoci odhalit také metastázy.
Vhodným vyšetřením jsou také endoskopie, kdy je do možné pomocí gastroskopie nahlédnout do duodena a zkontrolovat Vaterskou papilu. Zároveň je možné odebrat také vzorek tkáně, pokud je nádor viditelný.
Mezi endoskopické metody patří také retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP), tedy vyšetření zaměřené na žlučové cesty, při vyšetření je také možné odebrat vzorek tkáně.
Pro další postup je důležité histologické vyšetření odebraného vzorku z nádoru. Je nutné určit stage a grade nádoru.
Léčba ampulomů:
Léčba maligních ampulomů se odvíjí od pokročilosti nádoru, jeho velikosti, agresivity a metastazování. U větších nádorů se provádí duodenopankreatektomie, tj. odstranění duodena, slinivky břišní. Někdy se též odstraňují žlučové cesty a provádí se rekonstrukční operace, tj. chirurgické spojky.
U menších maligních nádorů, které se vyskytují ve žlučovodu a neprorůstají do tkáně je možné provést endoskopický zákrok a odstranit jen papilu a postiženou tkáň žlučovodu.
V případě, že není možné nádor řešit chirurgicky, je neléčitelný, je nezbytné aspoň zajistit odtok žluči do duodena a provádí se duodenobiliární drenáž.
U benigních ampulomů mnohdy stačí lokální excize, tj. odstranění nádoru, bez nutnosti odstraňování dalších tkání. Ale i zde záleží na velikosti.