Domů Nemoci Infekce Anaplazmóza

Anaplazmóza

Jedná se o lidské onemocnění, které je způsobené bakterií Anaplasma phagocytophilum (Ehrlichiaphagocytophila). Bakterie je přenášena klíštětem (Ixodesricinus) a napadá imunitní buňky, neutrofily. Rezervoárem bakterie jsou zvířata (koně, ježci, kanci, psi).

Nemoc, kterou anaplazma způsobuje, se nazývá lidská granulocytární anaplazmóza.

Patogen:

Anaplasma phagocytophilum je malý gram negativní kok, který mí dvě membrány. Patří pod rod Anaplasmataceae, které patří pod rikettsie. Je velká asi 0,4−1,3 μm. Bakterie se naváže na neutrofil, imunitní buňku, a je jím pohlcena a dostává se do útvaru, ve kterém má být zničena. Ona však umí zničení uniknout a v buňce přežívá a množí se.

Průběh nemoci:

Po zakousnutí klíštěte se anaplazma (ehrlichie) dostává do těla člověka. Inkubační doba je 5−21 dní. Byl popsán i přenos krevní transfúzí a přenos z matky na dítě během porodu.

U většiny pacientů se objeví horečky, únava, malátnost, bolesti svalů a hlavy, postižení jater. Nákaza má velký vliv na centrální nervový systém, může způsobit i zmatenost a jiné příznaky. Infekci bývá provázena také příznaky v trávicím traktu, tj. nevolnost, zvracení, a kožní vyrážky.

Smrtelný konec se vyskytuje málokdy, pokud, tak jsou to lidé již předem oslabení. Naopak u některých lidí proběhne infekce zcela bez příznaků. K zotavení dojde do 2 týdnů, i když je infekce neléčená. Jsou však hlášeny i případy chronické infekce.

Diagnostika:

Při podezření anaplazmózu se provádí odběry krve. Typické bývá snížení počtu trombocytů a leukocytů. Objevují se zvýšené hodnoty jaterních enzymů. Důležitá je sérologie, tj. potvrzení přítomnosti protilátek proti anaplazmě v krvi nemocného. Je také možné provést PCR, kterou se detekuje přítomnost bakteriální DNA. U některých případů je možné objevit bakterii i pod mikroskopem.

Léčba infekce:

Pokud má pacient příznaky, podávají se antibiotika. Léčba má nejvyšší účinnost, pokud je zahájena často po infikování. Nejčastěji se podává deoxymykoin. K úlevě dochází brzo po zahájení léčby.

Infekce u zvířat:

Anaplazmózou mohou onemocnět také zvířata. Projevuje se podobně jako u lidí, tj. teplotou, snížením počtu leukocytů a trombocytů. Zvířata mohou trpět nechutenstvím a depresemi.

Prevence nemoci:

Prevence je podobná jako v případě boreliózy. Je nutné vyhnout se zákusu klíštěte, neboť neexistuje žádná vakcína. Doporučení jsou taková, že je vhodné se vyhýbat místům s vysokou trávou. Nosit světlé oděvy, dlouhé kalhoty, používat repelenty proti hmyzu atd. Po každé rizikové procházce je nutné se prohlédnout. Pokud je klíště přisáté, je nutné vytáhnout jej co nejdříve.

Odstranění klíštěte musíme provádět opatrně, aby nedošlo k jeho poškození. Nemažeme ho olejem a nevykrucujeme. Uchopíme pinzetou co nejblíže kousacímu ústrojí a vytáhneme, můžeme mírně kývat. Poté místo vkusu dezinfikujeme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here