Domů Nemoci Dětské nemoci Angína u dětí

Angína u dětí

Angína je infekční zánět krčních mandlí, který se vyskytuje především u dětí ve věku od čtyř do deseti let. Onemocnění často postihuje i větší děti a dospělé. Léčí se podáváním antibiotik a snižováním horečky. V případě, že pacienta obtěžují časté angíny, může lékař navrhnout odstranění krčních mandlí.

 

Krční mandle a jejich význam

Krční mandle jsou lymfatické uzliny, které se nachází v zadní části úst na obou stranách krku. Jedná se o párový orgán lymfatického systému, jehož úkolem je odfiltrovávat bakterie a viry, které se dostávají do těla ústy a nosem. Pokud dojde k zahlcení mandlí infekčními mikroorganismy, vzniká jejich zánět – angína.

Příčiny zánětu mandlí

Příčinou angíny je nejčastěji bakterie z rodu Streptococcus, někdy může být příčinou virový nebo mykotický původce. Angína se šíří formou kapénkové infekce a inkubační doba je 1 až 3 dny. Pro nákazu angínou jsou riziková především roční období, pro která je typické časté střídání teplot. Svou roli sehrává i stres. Angína postihuje především děti od čtyř do deseti let, ale často se objevuje také u větších dětí a dospělých. Jedná se o poměrně běžné onemocnění, které dokáže současná medicína úspěšně léčit.

Příznaky angíny

Nemocného angínou trápí bolest v krku a obtíže s polykáním. Mezi další příznaky patří bolesti hlavy, chraptivý hlas nebo kašel, horečka nad 38°C, zimnice, nechutenství, zduřelé uzliny celého lymfatického systému a páchnoucí dech. Několik dní po vypuknutí infekce se obě mandle pokryjí bílým povlakem a objeví se na nich malé hnisavé přívěsky bílé, nažloutlé až nazelenalé barvy, které se nazývají čepy na mandlích. Pacient mívá také bílý jazyk. Pro těžkou angínu jsou rovněž typické bolesti uší a dýchací obtíže. Ne všechny z příznaků, například horečka, musí být u pacienta vždy přítomny.

Diagnóza a léčba

Diagnózu stanovuje lékař, a to na základě provedení výtěru z krku a prohlídky pacienta. Orientačně se můžete dítěti podívat do úst sami, bílý povlak na jazyku, stejně jako čepy na mandlích jsou viditelné pouhým okem. Lékař na angínu předepíše antibiotika, která obvykle velmi rychle zaberou a během 2 dnů se pacientovi výrazně uleví. Zmírní se bolest v krku, klesne horečka. Aby však nedošlo k recidivě onemocnění, je důležité doužívat balení antibiotik, případně užívat léky tak dlouho, jak stanoví lékař. Společně s antibiotiky se dále pacientovi podávají léky na snižování horečky, důležitý je klidový režim a dostatek tekutin. Protože antibiotika nepříznivě ovlivňují střevní mikroflóru, je dobré, aby pacient současně s nimi, nebo ihned po doužívání, začal užívat prebiotika. Jako součást léčby se doporučují také kloktadla, například šalvěj.

Odstranění krčních mandlí

U některých pacientů dochází k nahromadění hnisu na mandlích, což způsobuje recidivu onemocnění, i přestože byly léky řádně doužívány. Pokud pacient často (několikrát do roka) trpí těžkými angínami, které jsou doprovázeny ušními infekcemi, lékař může doporučit odstranění krčních mandlí. Tento chirurgický zákrok, který byl v minulosti poměrně frekventovaný, se dnes provádí pouze v opodstatněných, výše zmíněných případech, a to z toho důvodu, že krční mandle mají význam z hlediska imunity. Jsou jakýmsi filtrem, který brání infekci,  se dostala do těla. Nikoli však v případě, že z nich stane ložisko infekce.

Jak se operace provádí

Odstranění krčních mandlí (na rozdíl od operace nosních mandlí, která se provádí dětem předškolního věku) se provádí nejdříve pacientům, kteří dovršili 6. rok života, a to v celkové anestezii. Pacient nemusí být nutně hospitalizován, zákrok lze provést také ambulantně, v tomto případě přijíždí pacient brzy ráno nalačno v den zákroku na zdravotnické pracoviště a několik hodin po operaci se může s doprovodem vrátit domů, kde bude ještě dva dny dodržovat klidový režim. Kontrola se provádí po týdnu.

Prevence angíny

Proti angíně neexistuje očkování. Jedinou možností prevence je posilování imunity, zejména je důležité dodat tělu dostatek vitamínu C. U pacientů, kteří trpí častými angínami, může lékař jako nástroj prevence doporučit odstranění krčních mandlí.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here