Domů Nemoci Angína: příznaky, inkubační doba, léčba

Angína: příznaky, inkubační doba, léčba

AngínaV nynějších letních měsících se dostáváme do kontaktu s různými nástrahami, které nám znepříjemňují jinak pěkné roční období. Vedle různých typicky letních úpalů, popálení od sluníčka, infekcí nakaženými klíšťaty a sportovních úrazů však nesmíme zapomínat na nebezpečí, které pro naše zdraví představují náhlé změny teplot, se kterými se často setkáváme, pokud doma nebo v práci klimatizujeme místnosti a venku padají teplotní rekordy. Tyto velké teplotní změny mohou způsobit oslabení našeho organismu a tím zvýšení náchylnosti na různá onemocnění. Jedním z nich je i streptokoky způsobená angína, neboli akutní zánět krčních mandlí. Přesto, že je angína více méně běžným onemocněním, neměli bychom ji brát na lehkou váhu.

Příčina, projevy a přenos angíny

Příčinou onemocnění angínou, odborně tonzilitidou, je nejčastěji bakterie z rodu Streptococus. Vzácněji se také vyskytuje infekce virová, v takovém případě za naši nemoc odpovídá vir Herpes simplex, původce dalších virových nemocí. Mezi nejčastější příznaky angíny patří bolesti v krku, obtížné polykání, otok mandlí, chrapot a kašel. Průvodními znaky mohou být také bolesti hlavy, bolesti v uších, horečka a s ní spojená zimnice, rýma, případně dávení, dušení apod. Při pohledu do krku můžeme také vidět na mandlích bílé flíčky. Pokud na sobě některé z příznaků pozorujete, s návštěvou lékaře dlouho neotálejte. Diagnózu vám stanoví výtěrem z krku, kultivací či dalšími laboratorními vyšetřeními. Nově se na některých lékařských pracovištích provádí také okamžitý odběr krve, při kterém je lékař schopen vyčíst diagnózu z protizánětlivých parametrů přímo v ordinaci. Angína se přenáší kapénkovou infekcí (vzduchem pomocí malých kapének slin či sekretu z nosu) a její inkubační doba je přibližně 1 až 3 dny. Rizikovou skupinou pro toto onemocnění jsou lidé s oslabenou imunitou, pohybující se v uzavřené společnosti (např. děti ve škole).

Léčebné postupy

Klasická léčba probíhá zpravidla analgetiky (proti bolesti), antipyretiky (proti horečce) a antibiotiky, které vám předepíše lékař. Je nutné dodržovat předepsané dávkování, jen tak bude vaše léčba efektivní. S antibiotiky (nebo po jejich dobrání – záleží na konkrétním přípravku) je vhodné zvýšit konzumaci jogurtů nebo užívat takzvaná probiotika, což jsou léky, které zajistí obnovení střevní mikroflóry. Mezi známé patří například Biopron či Acidophilus (lactobacily). Nutné je také dodržovat klid na lůžku, volit zdravou výživu a vyvarovat se tabákového kouře, který silně dráždí sliznici. Ke zmírnění bolesti v krku pomohou i kloktadla, kterých na našem trhnu najdeme mnoho. Někomu jako účinné kloktadlo pomáhá i mořská sůl rozpuštěná v teplé vodě (cca ½ lžičky na sklenici vody). Jako doplňkovou léčbu můžete využít i zinek, (podporuje hojení a imunitu), betakaroten (hojí podráždění ústních sliznic) či česnek (má antibiotické účinky). Úlevu od bolesti mohou zajistit i různé bylinné čaje, zejména z heřmánku, myrthy, tymiánu či šalvěje.

Možné komplikace

Jak už bylo napsáno, angína je poměrně běžné onemocnění, se kterým se setkal snad každý z nás. Přestože je velmi efektivně léčitelná antibiotiky, neměli bychom její průběh a léčbu podceňovat a nemoc přecházet. Možnou komplikací (převážně u neléčené angíny) je vznik abscesu, který se nám může vleklým zánětem mandlí vytvořit. Jedná se o patologickou dutinu, která vzniká zpravidla za krční mandlí a naplní se hnisem.  Je provázen silnou bolestí postižené mandle, nemocný omezuje polykání na minimum a ztížená pohyblivost dolní čelisti mu nedovoluje srozumitelně artikulovat. Nemocný „huhňá“ a je mu špatně rozumět. Hnisavý absces je nebezpečný (mohl by prasknout) a je proto nutné ho odstranit chirurgicky, provádí se řez a následné vypuštění hnisu. V závažnějších případech je pacientovi vyjmut celý absces i s mandlí, což zabraňuje jeho případné recidivě. Při opakovaně neléčených angínách se však vystavujeme riziku mnohem závažnějších stavů, jako je zánět ledvin či revmatické postižení kloubů a srdce.

9 KOMENTÁŘE

  1. za nás se angíny pořád léčily Penicilinem, jsme ráda, že moje děti už mají k dispozici spektrum jiných léčiv. V rodině se nám osvědčil curenzym na posílení imunity, děti jsou od té doby opravdu méně nemocné.

  2. Za nás se léčilo Penicilinem z důvodu že to stačilo dnes se léčí širokospektrými antibiotiky a nezabírají už žádné …. doktoři nedělají výtěry před nasazením antibiotik a sekají to jak na běžícím pásu tak nevím jaká v tom tedy je výhra ??

  3. Angína se stále léčí penicilinem, něco jiného na klasickou angínu dávat je neznalost./ myšleno z léčby antibiotiky – pokud člověk nemá alergii/

    Nic lepšího než penicilin na klasickou streptokokovou angínu není.

  4. Mám angínu,mám potažené mandle a bolest při polykání řezavá,doktorka mi napsala augmentin a v letáku ani zmínka o dutině ustní,natož o mandlích.hlavně mí je napsala na 14 dní,jak je to prý rozsáhlé,tak nevim jak to dám,strašně šetřej,ale nechápu co je to ted za trend

  5. Pravě ležím v namocnici z anginou a přivezli mě za pět dvanáct a díky lekařum v Uh Hradišti na infekčnim oddělení jsem ještě tady a žiji.Děkuji jím,že moji dva synové nestratí mámu.Pomáhají mě lékaři antibiotikama a kapackama od bolesti a od z menšeni mandlí.Nikdy sem to neměla za celou dobu.Nikomu nepřeji tu bolest a bezmoc.Na penicilin sem alergicka a lečí mě a hlavně to zabírà.

  6. Angina se da lecit i jinak. Kdyz uz antibiotika nezabiraji jak je tomu nyni. Propolis, voda se soli a zabaly na krk. Zazvor.. Atd..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here