Domů Nemoci Onemocnění srdce Angiokeratom

Angiokeratom

Angiokeratomy jsou cévní nádory, popř. malformace, které nemají zhoubný charakter. Jedná se nejčastěji o získané cévní léze, tj. nenarodíme se s nimi, které vznikají místním rozšiřováním cév, které se nachází v dermis (škáře), a změny se projeví také v epidermis (pokožce).  Mnohdy je však jako angiokeratom označován i cévní útvar vrozený. Přesné příčiny vzniku angiokeratomu nejsou známé. Patrně zde hraje roli předchozí trauma, popř. některá léčiva.

Popis angiokeratomu:

Angiokeratom mívá červenofialovou barvu. Povrch bývá na dotek drsný, neboť kolem něj dochází k hyperkeratóze, většímu rohovatění pokožky. Ve vzácných případech se mohou angiokeratomy objevit také na sliznicích, např. na jazyku, pohlavních orgánů. Angiokeratom roste velmi pomalu. Nemusí se dlouhá léta vůbec měnit. Někdy dokonce může dojít k jeho vymizení. Angiokeratom není provázen žádnými obtížemi, tj. nebolí. Problémem může být jeho poškození. Více krvácí a krvácení se těžko zastavuje.

Někdy může mít angiokeratom tmavou barvu a může být zaměněn za melanom.

Dělení angiokeratomů:

Solitární angiokeratom:

Jedná se o jednotlivý útvar viditelný na pokožce. Může se objevit kdekoli na těle. Nejpostiženější bývají dolní končetiny.

Vícečetné angiokeratomy:

Na pokožce je více angiokeratomů. Jedná se o eruptivní výskyt. Zde často hrají roli léky, např. podávání nízkomolekulárních heparinů, nebo onemocnění, která postihují cévy. Mohou to být vrozené nemoci (familiální cerebrovaskulární kavernózní malformace), ale také nemoci získané. S vícečetným angiokeratomy se setkáváme např. u pacientů s Hodgkinovým lymfomem.

Vícečetné angiokeratomy se mohou od solitárních lišit, mohou být menší, nebo naopak dosahovat i několika centimetrů. Pokud je u mužů v oblasti skróta může způsobovat i narušení plodnosti.

Klinické jednotky:

  • Angiokeratoma corporis diffusum ‒ je spojen s dědičnou Fabryho chorobou. Projevuje se jako mnohočetný výskyt malých angiokeratomů a samozřejmě jsou přítomné další příznaky nemoci.
  • Angiokeratoma Mibelli postihuje mladší lidi, častěji ženy. Léze připomínající bradavičky se objevují na rukou, nohou, kolenech a loktech. Často se se zvyšujícím se věkem počet angiokeratomů i jejich velikost zvětšuje.
  • Angiokeratoma fordyce ‒ výskyt drobných angiokeratomů, nejčastěji na skrótu nebo vulvě.

Léčba angiokeratomů:

Angiokeratomy není nutné léčit. Mnohdy jsou však pro pacienta estetickým problémem, popř. jsou v oblasti, kde dochází k jejich traumatizaci a krvácení.

Provádí se excize, tj. vyříznutí angiokeratomu s tím, že se tkáň odesílá na histologické vyšetření pro vyloučení maligního onemocnění. Tento postup se však nehodí u mnohočetných a velkých angiokeratomů. Zde se volí jiné postupy, a to např. elektrokauterizace (termodestrukce), elektrodesikace (vaporizace, termodestrukce tkáně), kryoterapie (zmrazení), laserová sklerotizace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here