Domů Nemoci Urologie Angiomyolipom

Angiomyolipom

Angiomyolipom patří k nejčastějším nádorům ledvin, jenž je naštěstí benigní. Bohužel se skládá z krevních cév, buněk hladkého svalstva a tukových buněk, a proto může úzce souviset i s jinými chorobami.

Objevit se tak může i v jiných orgánech, a to zejména v játrech. Výskyt tohoto onemocnění je také mnohdy spojeno i s genetickými chorobami, k nimž patří např. tuberózní skleróza nebo lymfangioleiomyomatóza (což je cystické onemocnění plic u žen). I když je tento nádor benigní, je velice nebezpečný, protože má sklon spontánně krvácet. A to krvácení může být tak mohutné, že nemocný s tímto nádorem může i zemřít.

Ještě něco málo o angiomyolipomu

80% těchto nádorů se vyvinou u dospělých v době, kdy mu je okolo 43 let. Jde o typicky ženský nádor, protože poměr výskytu je 4 ženy na jednoho muže. Velmi často vzniká na genetickém podkladu, kdy dojde k mutaci genů TSC1 nebo 2.

Riziko angiomyolipomu

Vedle rizika krvácení je rizikové i to, že je možné, aby se jednalo o tzv. epiteloidní angiomyolipom, který se skládá z více tučných a epitelových buněk, které se mohou zvrhnout v maligní bujení.

Příznaky Angiomyolipomu

Nádor se obvykle objeví jen náhodně, kdy se ledviny kontrolují ze zcela jiných příčin. Velmi často se odhalí při vyšetření tuberózní sklerózy. Co se týká příznaků, tak se objeví spontánně spolu s retroperitoneálním krvácením, kdy se objevuje šok jako následek tohoto děje. Pacienti si tak mohou stěžovat na celou řadu symptomů a příznaků, jako nárůst bolesti, bolest v boku, infekce močových cest, krev v moči, selhání ledvin anebo vysoký krevní tlak.

Diagnostika angiomyolipomu

Pro diagnostiku tohoto benigního nádoru je důležitý rtg. ledvin, ultrazvuk, CT, MRI a DSA angiografie. Nutno však říct, že ani jedno z těchto metod není nic dokonalého. Nejlepší a nejpřesnější je CT vyšetření s kontrastní látkou, ale ta bohužel nemocného ohrožuje zářením a rizikem vzniku alergické reakce. MRI je bezpečnější, ale není ho možné provést rychle a navíc pokud nádor obsahuje příliš velké množství tuku, je nediagnostikovatelný.

Proč je důležité přesně specifikovat, že se skutečně jedná o angiomyolipom

Angiomyolipom je mnohdy velmi obtížné odlišit od jiných velmi nebezpečných nádorů. jako třeba retroperitoneální liposarkom, myelolipom nadledvin, adenokarcinom ledvin, onkocytom anebo také Wilmsův nádor.

Léčba a prognóza

Dle odborníků angiolipom nevyžaduje operaci pokud nemocného neohrožuje na životě svým krvácením. Vzhledem k tomu, že díky tomuto nádoru však může být funkce ledvin snížena až o polovinu, je nutné stav hlídat a v případě tohoto stavu včas zasáhnout. Někdy je nemocnému doporučena embolizace (u nádorů větších 4 cm). Bohužel tento zákrok může vyvolat postembolizační syndrom, který je spojený s prudkou bolestí a horečkou, která může trvat i několik dní. Riskantní je prasklé aneurysma v angiomyolipomu, který vede ke ztrátě krve. Zde je důležité krvácení rychle zastavit a nahradit ztrátu tekutin. Někdy je zde možné odstranit poškozenou ledvinu. Nemocní s tímto nádorem by dále měli být sledováni pro riziko vysokého tlaku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here