Domů Nemoci Psychické nemoci Anhedonie

Anhedonie

Anhedonie je symptom, příznak, který tak nějak patří k depresi, jeho význam je však skryt v tom, že uspokojit vás, potěšit anebo udělat radost, je doslova nadlidským úkolem. Vše je černé, vše je špatně, nic není podle vás, nic se nepovede, nic vám nechutná, na všem najdete mouchy a pokud už vás to nedělá nešťastnou, tak je vám tohle všechno vlastně jedno, putna a naprosto ukradené.
Anhedonie je totiž stav, který je spojen s neschopností radovat se a mít z čehokoliv potěšení. Jde o příznak, který se často vyskytuje u depresí, ale vyskytuje se i u jiných psychických poruch. Doprovázet jej může navíc i neustálý pocit viny. Tito lidé nemají žádnou chuť do života, jsou skleslí a nic je nebaví. V důsledku toho pak ztrácí zájem o sebe i okolní svět a uzavírá se do sebe. Postižený může zažívat anhedonii tělesnou i sociální.

Příčina vzniku

Kde se tu anhedonie bere, není doposud zcela přesně známé, výzkumy však naznačují, že by pro ně lidé mohli mít genetický předpoklad. Krátkodobě tento stav jde navodit neuroleptiky, případně antipsychotickými léky, a ví se, že jí mohou trpět i drogově závislí, nejvíce se však objevuje u depresí a schizofrenie, spojena je i s hraniční poruchou osobnosti, dystymií a hyperaktivitou. Objevit se může i jako vedlejší účinek užívání stimulantů a opiátů. Nízká hladina dopaminu v mozku anhedonii rovněž může způsobit. Odborníky je anhedonie definována jako porucha emocí, přesněji nálad, kdy spadá do kategorie depresivních nálad, kde se objevuje vedle apatie, bezradně, depresivně a mrzutě. Pozor však, někdy se stane, že anhedonie je tu i přesto, že dotyční nemají žádnou duševní poruchu.

Příznaky a projevy

Sociální anhedonie je spojena s nedostatkem radostí spojených se sociálními aktivitami. Není zde radost z jídla, milování, ze vztahu, kamarádství, společenských aktivit. Čím dál méně mluví. Nejsou schopni mít někoho rád. Objevují se také i fyzické problémy, které jsou spojeny i s častými infekcemi. Můžete si být jisti, že tam, kde se všichni smějí, oni se smát nebudou, budou znuděni, znechuceni anebo danou situaci nebudou chápat. Postupně se rozhodnou potěšení, spokojenost a radost předstírat. Stav doprovází netečnost, neklid, nadměrná spavost,úbytek na váze nebo naopak její přibývání, smutek, plačtivost, únava i po prospané noci, bez energie, pocit bezcennosti, proviněnost, neschopnost se soustředit, rozhodovat,přemýšlet. Časem se objevují i myšlenky na smrt nebo sebevraždu.

Léčba

Neexistuje žádný geniální lék, který by vás této choroby zaručeně zbavil. Nutno je léčit schizofrenii nebo depresi a dále se věnovat. Cesta k uzdravení vede přes ordinaci psychiatra. Jedním z nejúčinnějších prostředků je však elektrokonvulzivní terapie, která probíhá při celkové anestézii. Pomoci může transkraniální magnetická stimulace s pomocí magnetického pole. Cestou je implantace přístroje, který zajistí potřebnou trvalou nervovou stimulaci mozku.

1 komentář

  1. Dobrý den chtěla bych se zeptat co je to za implantat a je účinný
    Děkuji za odpověď Šturalová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here