Domů Nemoci Ostatní Animace LASIK operace

Animace LASIK operace

Operace lasik v praxiOční operace femtosekundovým laserem navrací ostrý zrak tisícům lidí na celém světě. Jednou z nejpoužívanějších metod pro odstranění dioptrií je LASIK (laserová operace ve stromatu rohovky). Princip metody LASIK spočívá v odříznutí vrchního epitelu rohovky laserem. Epitel se následně odklopí, ve stromatu rohovky se laserem provede úprava dioptrií a následně se epitel znovu rozprostře přes rohovku.

Dříve se LASIK operace prováděly tak, že se epitel (vrchní vrstva) rohovky odřezával ručním mikrokeratomem. Na některých pracovištích, která nejsou vybavena moderními femtosekundovými lasery se tato metoda stále používá. Její nevýhodou oproti snesení epitelu femtosekundovým laserem je menší přesnost při seříznutí epitelu (zatímco laser si dokáže poradit i s nestejnoměrným zakřivením rohovky v případě mikrokeratomu je toto velmi obtížné a tloušťka odříznuté vrstvy tak nemusí být úplně přesná).

Metoda LASIK v každém případě představuje pro pacienty obrovský přínos, protože doslova a do písmene navrací pacientům ostré vidění bez nutnosti používat brýle nebo kontaktní čočky. I když se jedná o zákrok, který nehradí pojišťovny a jeho cena není malá (odoperování jednoho oka stojí 15 – 20 tisíc korun), rozhodně se z dlouhodobého hlediska vyplatí, protože ani brýle nejsou levnou záležitostí.

O tom jak operace vypadá v praxi se můžete přesvědčit v následující animaci. Celý zákrok na jednom oku netrvá déle než 5 – 10 minut.

Sdílejte

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here