Domů Nemoci Vyšetření, operace Anti CCP

Anti CCP

Anti ccp je zkratkou pro odběr krve na protilátky proti cyklickým citrulinovaným peptidům druhé generace. Toto vyšetření patří ke stěžejním u diagnostiky revmatoidní artritidy. Mimo toho se užívá i k odhalení SLE, Sjögrenova syndromu i bakteriální endokarditidy. Nutno ale upozornit, že u ⅓ s negativním RF je Anti CCP pozitivní. Vyšetření je proto spolu kombinováno pro přesnější diagnostiku. 

Co je citrulin

Citrulin je nestandardní aminokyselina, která není včleněna do proteinů během translace. Neexistuje pro ni tRNA. Je vytvářena až modifikací po translaci argininu, který je součástí peptidu. Výsledkem je snížená molekulární hmotnost a ztráta jednoho pozitivního náboje. Citrulinace je v organismu fyziologickým procesem, který je potřebná pro změnu struktury kůže v nepropustnou bariéru a také pro elektrické izolační vlastnosti myelinových pochev, ovlivňujících histonů podpůrných struktur DNA. Mění však i významně antigenní vlastnosti proteinů, které se mohou stát pro organismus imunogenní. 

O anti CCP

Vyšetření anti CCP patří k těm nejnovějším metodám v revmatologické imunologii posledních let. Ještě nedávno se lékaři museli spoléhat pouze na perinukleární faktor a antikeratinové protilátky. 

Anti CCP a revmatoidní artritida

Protilátky proti citrulinovaným proteinům zřejmě souvisí se vznikem revmatoidní artritida. Po mnoha výzkumech se zjistilo, že protilátky proti citrulinovaným peptidům jsou specifické právě pro revmatickou artritidu. Přítomny jsou již v časných fázích onemocnění a někdy dokonce ještě před jejím vznikem. Jde o významný diagnostický test. Pomáhá revmatoidní artritidu odlišit od jiných revmatických nemocí. 

Indikace k vyšetření

Indikací je potřeba odhalit autoimunitní onemocnění nejasné etiologie. Jde o případ, kdy se objevuje chronický zánět synoviální výstelky v kloubech, eroze chrupavky, kosti a destrukce kloubů. Revmatoidní artritida se obvykle objevuje mezi třicátým a padesátým rokem věku, přičemž až ze ¾ trápí ženy. Aktuálně touto nemocí na světě trpí 5 milionů lidí. 

Co je revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které napadá klouby. Nejde však o běžně se vyskytující revma. Na tuto nemoc bohužel neexistuje lék. Řešením je pouze tlumení příznaků a fyzioterapie. Nemoc může vede k trvalé invaliditě. Vyvolává v nich chronický zánět. Kromě kloubů však napadá také plíce, srdce nebo oči. I když napadá spíše dospělé, objevit se může i u dětí. Příčina vzniku je neznámá. Typické  pro tento stav je nejen bolest kloubů, ale i jejich ztuhlost a otok. Stav je horší především ráno. Nejhorší je to nejprve první hodinu. Nejprve jsou postiženy kolenní klouby a pak také i klouby prstů a rukou. Nemocní se stěžují na únavu a vyčerpání, často se objevuje i horečka, úbytek na váze. U části nemocných příznaky sami vymizí a zůstanou jen zhoršující se bolest, která se rozšiřuje na další části těla. Funkčnost kloubů se postupně snižuje. Mění se jejich tvar. Revmatoidní uzly mohou být i v kůži. 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here