Domů Nemoci Gynekologie Antikoncepce Mirena a vedlejší účinky

Antikoncepce Mirena a vedlejší účinky

Mirena, stále ještě velmi známá antikoncepce, patří k produktům druhé generace antikoncepce. Jedná se o nitroděložní tělísko společnosti Bayer, které v posledních letech zažívá svůj boom. Podle propočtů má toto tělísko aktuálně zavedeno asi 20% všech žen.

O antikoncepci Mirena

Mirena není žádnou novinkou, jako antikoncepce se užívá již dlouhá desetiletí, avšak původně se vyráběla z jiných materiálů (drahých kovů). Tato tělíska se již neměnila a způsobovala trvalou neplodnost. Nová Mirena je však jiná. Nitroděložní tělísko se mění, tělísko má tvar písmene T a dokonce vylučuje i hormon levonorgestrel. Proč má tvar T? Tvar písmene T představuje vůbec ten nejlepší tvar pro vaši dělohu. Ve vertikální části písmene T pak naleznete váleček, který obsahuje uvolňující se hormon. Ve spodní části jsou pak umístěna 2 tenká vlákna tvořící smyčku, s nimiž je možno tělísko z dělohy vytáhnout.

Proč se Mirena užívá?

Ženy Mirenu ponejvíce zvolí z důvodu preventivního zabránění otěhotnění, někdy však může být doporučena i lékařem. Jde například o případ nadměrného menstruačního krvácení, endometriózy (čili nadměrnému zesílení sliznice dělohy).

Mirena není vhodná pro ženy, které…

Mirena není vhodná pro ty ženy, které trápí migrény, mozková ischémie, silné bolesti hlavy, prodělaly žloutenku, trápí je vysoký krevní tlak, onemocnění cév (případně již prodělaly mozkovou mrtvici nebo infarkt myokardu), trpí větší srážlivostí krve. Mirena není vhodná ani tam, kde ženy prodělaly dva porody císařem, mají deformovanou dělohu a trpí častými záněty.

O zavádění Mireny

Mirena se zavádí v průběhu 7 dnů od počátku menstruačního krvácení. Po porodu je nutné počkat na návrat dělohy do původní velikosti. Výměna tělíska může proběhnout kdykoliv během cyklu. Zavést vám ji může pouze odborný gynekolog. Aplikace probíhá v lokální anestezii, ale není to vždy nezbytné. Zavedení probíhá po gynekologickém vyšetření. Do pochvy se vloží zrcátko odezinfikuje se děložní čípek a tělísko se vloží do dělohy s pomocí tenké ohebné platové trubičky.
Mirenu je nutno po 5 letech vyjmout a v případě potřeby vyměnit za novou.

Vedlejší účinky Mireny

Tak, jako všechny léky, kromě pozitiv mohou přinést i negativní vedlejší účinky. K nejčastějším vedlejším účinkům patří tvorba nezhoubných cyst na vaječnících, změna v menstruaci (méně časté anebo žádné krvácení). Oba vedlejší účinky patří k častým, protože jimi trpí cca 10% žen s Mirenou. 1%  žen s tímto tělískem trápí deprese, jsou nervózní,  bolí je hlava, záda, pánev i břicho. Mnoho žen si stěžují na snížení sexuálního apetitu, citlivá prsa, bolavá prsa, zvýšenou váhu, akné, výtok, zánět pochvy i vypuzení tělíska.

Málo časté vedlejší účinky

Nejsou příliš časté, ale vyskytly se ve spojitosti  s nitroděložním tělískem Mirena. Jde o migrénu, nadýmání, vypadávání vlasů, nadměrné ochlupení, svědění, ekzém, zvýšená pigmentace kůže, výskyt žlutohnědých skvrn, zánět děložní sliznice, otok, zánět děložního hrdla, kopřivka nebo proděravění dělohy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here