Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Antirefluxní léčba a dieta

Antirefluxní léčba a dieta

Reflux představuje opakované a obtěžující obtíže, které jsou spojeny s vývojem různých komplikací, které vznikají následkem nadměrného návratu žaludečního obsahu do jícnu a výše. 

Projevy 

Reflux se projevuje pálením žáhy, bolestí v oblasti žaludku a dolní části jícnu, žaludeční šťávy v ústech, kašlem, chrapotem, průduškovými a plicními komplikacemi. K příznakům patří i zánětlivé procesy v hltanu, granulomy hlasivek, záněty hltanu a nosohltanu. Objevuje se rovněž i zahlenění a pokud nemocný má astma, dochází k zhoršení jeho stavu. Časté jsou i záněty nosních dutin, chrapot, pocit knedlíku v krku, zápach z úst, pálení jazyka. Často se zde objevují antibiotika. 

Antirefluxní léčba 

Základem léčby je především dietní omezení. To je spojeno se změnami ve stravovacích zvyklostech, životním stylu. Nezbytné je rovněž dosáhnout optimální tělesné hmotnosti. 

Základní léčebná opatření

Základem léčby je konzervativní léčba, ta je založena především na dietních a režimových opatřeních. Nemocný by měl jíst 5x denně po malých porcích. Poslední jídlo bys nemocný měl pozřít zhruba dvě až tři hodiny před spaním. U ležení je důležité, aby u ní byla vždy vyvýšená horní polovina, a to i ve spánku. Dále je nutné vyvarovat se velké fyzické námahy, práce v předklonu, zvedání těžkých břemen. Zákaz kouření je samozřejmé. Po najedení necvičte. Těsně po jídle si ani nelehejte. Vyhýbejte se stresu, nošení těsného oblečení. 

Výživové omezení

Ze stravy je nutné vyloučit tučná jídla, čokoládu, citrusové a rajské šťávy i pepermint. Vyloučit je nutné i kořeněná jídla, česnek a cibuli. Pít nesmíte alkohol, cola, silný čaj, džusy, kávu a vyloučit je nutné i některé léky. 

Co ještě může pomoci? 

Žvýkání žvýkačky zvyšuje produkci slin a zklidňuje žaludek. 

Používejte jablečný ocet, zázvor, kurkumu, aloe veru a med. Dobré je rovněž jíst brambory, čerstvou zeleninu, hořčici, lékořicí, ovesné vločky, saláty a celozrnné potraviny. Důležité je rovněž hledat i jiné zdroje bílkovin, protože, čím více bílkovin člověk sní, tím je také větší sekrece žaludeční kyseliny. Nejhůře na tom je potom co se sní hovězí nebo skopové maso. Vhodným masem proto je kuřecí a krůtí, králičí maso a ryby. 

Léčba s pomocí léků

Léky napomáhají utlumit žaludeční sekreci, zvyšuje odolnost sliznice jícnu a zlepšuje vyprazdňování jícnu a žaludku. V lehčích případech se užívají antagonista H2 receptorů. U špatné reakce na léčbu je možné nemoc léčit s pomocí inhibitorů protonové pumpy. Prokinetika pak pozitivně ovlivňují pohyblivost jícnu, tlaku dolního jícnového svěrače i vyprazdňováním žaludku. 

Když konzervativní léčba nepomáhá, je na řadě chirurgická léčba. Ta se provádí laparoskopicky, což představuje pro nemocného jen minimální zátěž.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here