Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Antrumgastritida, antální gastritida

Antrumgastritida, antální gastritida

Gastritida je označení pro zánět žaludku, žaludeční sliznice. Pokud postihuje antrum, část žaludku před pylorem (vrátníkem), jedná se o antrumgastritidu také známou pod pojmem antrální gastritida.

Antrumgastritida má nejčastěji podobu chronického zánětu (méně často může být i akutní), tedy zánětu mírnějšího, ale dlouhodobého, který postupně stále více poškozuje sliznici. Jedná se o zánět lokalizovaný, nepostihuje další části žaludku.

Příčiny vzniku antrumgastritidy:

Příčiny antrálních gastritid jsou různé, mnohdy se ani nepodaří určit, co za jejím vznikem stojí. Často je to souhra více faktorů.

  • Antrální gastritida je nejčastěji způsobená infekcí bakterií Helicobacter pylori, která se nejprve usazuje právě v antru, než se rozšíří po celém žaludku.
  • Dále je přítomná také zvýšená kyselost v žaludku, tj. hyperacidita, ale není tak výrazná jako v případě, že jsou v žaludku či dvanácterníku vředy.
  • Někteří autoři uvádí, že se na vzniku antrálních gastritid podílejí také nadměrná konzumace kávy, alkoholu a kouření.

Průběh antrumgastritid:

Během zánětu dochází k tomu, že se ve sliznici a stěně žaludku hromadí buňky imunitního systému, dochází k poškození a destrukci sliznice (u atrofické formy) a dochází často k jizvení, změně sliznice, tj. dochází k rozvoji metaplastických změn, které je možné považovat za předstupeň rakovinného zvratu.

Příznaky antrumgastritid:

  • Pocit plnosti
  • Nevolnost
  • Bolesti či tlak v nadbřišku
  • Nadýmání

Příznaky nemusí být příliš výrazné, spíš obtěžující. V případě akutního zánětu bývají výraznější.

Diagnostika atrumgastritid:

Ve vyšetřování antrumgastritid vede endoskopické vyšetření, tj. gastroskopie, v jejímž průběhu se odeberou také vzorky tkáně pro histologické vyšetření. Během zákroku vidí lékař na obrazovce změněnou tkáň v oblasti antra. Mění se výška sliznice, barva, může se objevit změna peristaltiky, vředy, krvácení atd. Z odebraného vzorku je pak možné poznat změny buněk v žaludku a také jak je infiltrována podslizniční vrstva. Ve vzorku je též možné objevit bakterii H. pylori.

Endoskopické vyšetření je možné doplnit krevními testy, rentgenem zažívacího traktu a ultrazvukem.

Léčba antrálních gastritid:

Pokud je příčinou antrální gastritidy bakteriální infekce, podávají se antibiotika. Dále je snaha podpořit regenerační a ochranné mechanismy v žaludku.

Doporučuje se také snižovat kyselost, tj. tvorbu kyseliny chlorovodíkové, podáváním antacid.

Je také nutné změnit životosprávu, omezit konzumaci potravin a nápojů, které mohou žaludeční sliznici dráždit a poškozovat. V podstatě je vhodné dodržovat pravidla jako v případě, že máte žaludeční vředy.

V případě, že jsou na sliznici metaplastické změny, doporučuje se pravidelná gastroskopická kontrola, aby byl případný vznik nádoru okamžitě zachycen a bylo možné léčit rakovinu v samém počátku, kdy je možné plné uzdravení bez komplikací.

 

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here