Domů Nemoci Kůže APEC sydrom

APEC sydrom

APEC syndrom je zkratka pro asymetrický periflexurální exantém dětí. Jedná se tedy o kožní onemocnění, které však mívá také celkové příznaky. Pupínky připomínají zarděnky a vyskytují se hlavně v oblasti podpaží, odkud se šíří dále, a to na horní končetinu a hrudník.

Příčina onemocnění:

Vyvolávající příčina APEC syndromu není zcela známá. Je možné, že se jedná o virové onemocnění. Některé studie naznačují spojitost s viry parainfluenzy, adenovirů, EBV atd. Nejčastěji se vyskytuje na jaře a na podzim, a to u dětí mezi 2.–3. rokem věku.

Příznaky APEC syndromu:

Výsevu vyrážky může předcházet respirační onemocnění, nebo také infekce trávicího traktu. V oblasti podpaží se objeví exantém, který tvoří drobné pupínky. Dále se objevují také v třísle, v podkolení atd. Z těchto oblastí se exantém šíří dále. Pupínky jsou v plochách a nemocný pociťuje svědění a pálení. Exantém odeznívá během 3–8 týdnů. V konečné fázi může dojít k postupnému odlupování lézí. Většinou se hojí bez vzniku jizev.

Diagnostika:

Vyšetření provádí kožní lékař (dermatolog). Většinou pouze podle klinických projevů, tj. typického výsevu. Pro vyloučení jiných nemocí, které by se mohly projevovat podobně, je možné udělat krevní testy.

Léčba:

APEC syndrom jako takový se neléčí. Jen se zmírňují projevy.

Prognóza onemocnění:

Prognóza je velmi dobrá. U nemocných dochází ke spontánnímu plnému vyhojení.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here