Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Arginin v potravinách

Arginin v potravinách

L-arginin je aminokyselina, čili jeden ze základních kamenů bílkovin. Získáváme ho ze stravy, a to hlavně z živočišných zdrojů. Jde o semi-esenciální kyselinu, kterou si organismus za určitých podmínek nedokáže sám v dostatečném množství vyrobit. K této situaci dochází v období růstu nebo také ve stáří, při zvýšené tělesné námaze, nemoci a podobně. Za běžných fyziologických podmínek vzniká při biochemickém cyklu močoviny z aminokyseliny zvané ornitin. Vzniká hlavně v tkáních ledvin, jater a mozku. 

Role argininu v organismu 

V těle se arginin přeměňuje na oxid dusný, což způsobuje rozšíření krevních cév, čehož je možné využívat při silovém tréninku, ale mimo to má také dobrý dopad na zdraví srdce a mozku. Stimuluje produkci určitých hormonů, a to hlavně růstového hormonu a inzulínu, což podporuje lepší zásobení buněk živinami a zlepšení hladin energie a podpoře růstu svalů. Arginin také podporuje urychlení rekonvalescence po úrazech. Pomáhá regeneraci šlach a úponům, které jsou přetížené sportem. Má omlazující účinky. 

Pozitivní účinky argininu 

  • Arginin zlepšuje imunitní reakci organismu
  • Prokrvuje a tím podporuje regeneraci organismu 
  • Podporuje spermatogenezi a erekci 
  • Reguluje množství krevního cukru
  • Podporuje zásobování mozku a srdce kyslíkem
  • Podporuje regulovat hladinu krevního cukru 

Kde arginin v potravinách najdeme? 

Mezi nejlepší potravinové zdroje argininu patří vejce, mléčné výrobky (hlavně jogurt, kefír, sýry), hovězí maso, drůbeží maso, játra, orgánové maso, volně žijící ryby, sezamová, dýňová a slunečnicová semínka, mořské řasy, spirulina, brazilské ořechy, vlašské ořechy, mandle, kokosová dužina. 

Správné dávkování argininu

Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 2 až 6 gramů denně. Vyšší množství může způsobit trávicí potíže. 

Předávkování

Arginin je považován za bezpečný, a to i tehdy, když je užíván ve vysokých dávkách. Nicméně, předávkovat se jím můžete. Nebezpečný je hlavně pro děti. Ovlivňuje se vzájemně s léky na snížení krevního tlaku, léky na erektilní dysfunkci, léky na ředění krve, léky na cukrovku, léky na zvýšení průtoku krve a močopudnými léky. Ovlivňuje se navzájem nejen s léky, ale i s bylinami a potravinovými doplňky jako: koenzym Q10, rybí olej, lycium, kopřiva, theanin, řecké seno, ženšen, hřebíček, angelika, česnek, ginkgo biloba, kurkuma, alkoholem. 

Pokud se chcete vyhnout oparům 

Pokud vás trápí opary, zkuste se naopak potravinám s vysokým obsahem argininu vyhýbat. Arginin totiž v těle podporuje replikaci HSV-1. Není dobré, aby užívali potravinové doplňky s argininem, tedy ani přípravky na podporu erekce a růst svalů. 

Předtím, než se rozhodnete zvýšit si přísun argininu v potravinách nebo přímo v doplňcích, měli byste se o tomto rozhodnutí nejprve poradit se svým lékařem. Někdy vám jej může doporučit i lékař sám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here