Domů Nemoci Ortopedie Artróza

Artróza

Artróza neboli osteoartróza  je onemocnění kloubů, které postihuje především  seniory, ale často trápí i pacienty ve středního věku, zejména ženy (v tomto případě bývá artróza  často spojena s revmatoidní artritidou). Jednoznačná příčina artrózy není známa, mezi nejvíce rizikové faktory však patří vysoký věk a zvýšené opotřebení kloubů. Při léčbě, jejímž cílem je minimalizace bolesti a zamezení zhoršování zdravotního stavu pacienta, se využívá  kombinace několika metod.

Příznaky a projevy

Artróza je chronické onemocnění, při kterém dochází k postupnému poškozování chrupavky kryjící povrch

Artróza
Artróza

kloubu. Artrózu nelze vyléčit a je pro ni charakteristické pozvolné zhoršování zdravotního stavu. V prvních stadiích onemocnění vznikají malé kostěné výrůstky, které se postupně zvětšují, později dochází k zúžení kloubní štěrbiny a nakonec k jejímu úplnému zániku. Toto onemocnění může postihnout klouby v libovolné části těla, nejčastěji však zasahuje kyčelní a kolenní klouby, malé klouby na rukou a oblast páteře, protože klouby v těchto místech jsou nejvíce namáhány.

Typickými příznaky artrózy jsou bolesti při pohybu (například při pokrčení kolene) a poruchy hybnosti. Bolest je způsobena právě přítomností výrůstků, které vyrůstají z kostní tkáně. V důsledku problémů s hybností mají pacienti s artrózou problémy vstát z postele či z vany nebo si obléknout některé části oděvu. Největší obtíže s hybností mívají pacienti ráno, poté se artróza takzvaně rozchodí. Častou komplikaci artrózy představují otoky, které jsou známkou zánětu. V pokročilých stadiích pak dochází k deformacím kloubů. Pacienti pociťují bolesti i v klidovém stavu, při chůzi, která je čím dál obtížnější, mohou kulhat. Artróza může skončit až invaliditou. Jak tedy vyplývá z výše uvedeného, konkrétní příznaky se odvíjejí od stadia závažnosti onemocnění. Dále pochopitelně záleží na místě postižení, jiné obtíže způsobuje pacientům artróza okrajových kloubů na ruce, jiné artróza kolenních kloubů.

Formy a příčiny

Artróza může mít buď primární, nebo sekundární formu. Příčiny primární artrózy nejsou přesně známy. U sekundární artrózy, která je důsledkem primárního zdravotního problému, rozlišujeme několik příčin. Často se jedná o následky úrazů nebo vývojových kloubních vad (například vrozená dysplazie kyčelního kloubu).  Stejně tak může být na vině celá řada různých onemocnění, jedná se zejména o autoimunitní nemoci, jako je například diabetes nebo Crohnova choroba.

Mezi významné rizikové faktory rovněž patří obezita (protože vede ke zvýšené zátěži kloubů) a dědičnost (skutečnost, že někdo v rodině pacienta trpí nebo trpěl artrózou zvyšuje pravděpodobnost, že jí bude trpět také pacient). K rozvoji artrózy pak přispívají i některé sporty, při kterých je nadměrně zatěžována některá část těla, například tenis nebo squash. V závislosti na tom, kterou z částí těla artróza postihuje, se rozlišuje několik druhů, mezi nimi: gonartróza (postižení kolenních kloubů), koxartróza (postižení kyčelních kloubů) nebo risartróza (postižení kloubů na rukou).

Diagnostika a léčba

Artróza je diagnostikována na základě osobní anamnézy a RTG vyšetření. Léčba spočívá ve zmírňování nepříjemných projevů artrózy a ve snaze co nejvíce zpomalit zhoršující se průběh onemocnění. K potlačení bolesti se podávají pacientům analgetika (buď orálně, nebo lokálně v podobě analgetických mastí), ke zpomalení rozvoje nemoci pak chondroprotektiva. Chondroprotektiva se užívají ve formě tablet, ale lze je aplikovat také injekčně. Další používanou skupinou léků jsou nesteroidní antirevmatika. Důležitou součástí léčby je fyzioterapie. V pokročilých stadiích artrózy představuje jediné účinné řešení operace, při které se provede nahrazení původního kloubu za umělým kloubem (endoprotéza). Pooperační stavy vyžadují několikatýdenní rekonvalescenci a rehabilitaci.

Prevence

Rozvoji artrózy lze těžko předejít. Eliminací rizikových faktorů, jako je provozování některých sportů nebo obezita, však můžeme jejímu rozvoji do jisté míry zamezit.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here