Domů Nemoci Vyšetření, operace ASLO v krvi

ASLO v krvi

Pod pojmem ASLO se skrývá Anti-streptolysin, což jsou protilátky, které o pacientovi prozrazují, zda prodělal infekci streptokokem A, C nebo G. Tyto protilátky (proti streptolyzinu O) se nachází na povrchu streptokoků a jde o zcela přirozený pozůstatek v těle člověka po střetu s těmito bakteriemi.

Co je streptolyzin O

Je to toxin, který rozpouští erytrocyty a mnoho dalších buněk, jimž poruší cytoplazmatickou membránu. Tímto procesem dojde k aktivování protilátky Anti-streptolyzin, který má za úkol neutralizovat toxiny. Vyšetření na ASLO pomáhá k diagnostice streptokokových infekcí. Jenže nejen proto je  důležité vědět o hladině ASLO. Vedlejším účinkem neutralizace anti-streptolýzy je totiž napadání jiných orgánů, k nimž patří kupříkladu srdce, ledviny, klouby a podobně. Díky tomu se pak může vzniknout i revmatická horečka nebo glomerulonefritida. Vyšetření ASLA je důležité i proto, aby lékař mohl předejít těmto komplikacím.

Vyšetření na ASLO

Vyšetření na ASLO je jednoduché a vlastně i nenáročné, protože se jedná o jednoduchý odběr krve na lačno. Výsledky krve lékař obvykle získá do 3 dnů. Vyšetření je naordinováno při podezření, že nemocný prodělal neléčenou anebo nedostatečně léčenou infekci horních cest dýchacích, při podezření na glomerulonefritidu anebo revmatickou horečku (horečka, zánět kloubů a srdce, kdy se vyvine srdeční arytmie, tachykardie a dochází zde ke zvětšení srdce), kdy byl nově zjištěn srdeční šelest anebo také poškození chlopní, zrychlená srdeční akce, zastřený tlukot srdce, zánět mozku, trápí jej zánět kloubů, má poruchy motoriky, případně před operativním zákrokem. Hladina ASLO může prozradit rozsah a stupeň infekce, a pokud se prokáže jeho zvýšená hladina, je nutné test zopakovat po 1-2 týdnech.

Kdy může zvýšená hladina ASLO v krvi vzniknout

Zvýšená hladina ASLO v krvi vznikne vždy po prodělání streptokokové infekce, do níž spadá streptokoková angína, spála, růže, impetigo, celulitida, zánět středního ucha, zápal plic, osteomyelitida, infekce močových cest a mnoho dalších chorob.

Hodnoty ASLO v krvi

Normální hodnoty u dospělého člověka je do 200 IU/ml, u dětí je pak jeho hodnota vyšší, ale neměla by přesáhnout 400 IU/ml. ASLO dosahuje nejvyšší hladiny 2-4 týdny po prodělané chorobě. Dolů na normu spadnou v průběhu 6-12 měsíců po onemocnění. Zvýšenou hodnotu ASLO i u těžkých streptokokových onemocnění má pouze 75% nemocných.

Mám zvýšené ASLO a co teď?

Zvýšené ASLO není chorobou, jen průkazem následku nezvládnutého onemocnění. Vhodné je proto opětné přeléčení antibiotiky.

Falešně vysoké ASLO v krvi

Falešně zvýšené ASLO se může objevit i při tuberkulóze, zánětu jater anebo kontaminace vzorku bakteriemi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here