Domů Nemoci Imunitní systém Astmatický záchvat

Astmatický záchvat

Astmatický záchvat je nepříjemný zdravotní stav, který postiženého velmi vyčerpává, a to jak po fyzické stránce, tak i po psychické. V některých případech i přes veškerou snahu a vysokou úroveň medicín, je astmatický záchvat velmi závažný stav, který může postiženého ohrozit i na životě.

Jak vzniká astmatický záchvat

Astmatický záchvat představuje akutní zhoršení astmatu, k němuž může dojít velmi rychle a zcela bez varování. K tomuto stavu dochází tehdy, když se dýchací cesty nemocného zanítí a otečou. Díky tomu pak nemůže vzduch plícemi volně proudit. Dýchací cesty navíc trpí i pod křečemi hladkého svalstva a velkou tvorbou hlenu. To všechno pak vede k astmatickému záchvatu, který se může projevit dušností, pískáním, vrzáním, kašlem i nadměrným zahleněním. Astmatický záchvat mohou doprovázet všechny tyto faktory, ale může vypadat také tak, že astmatika trápí pouze některý z výše zmíněných příznaků. Nemocný  je “pouze” dušný nebo kašle nebo jsou slyšet pískoty, či vrzoty při dýchání. Astmatický záchvat je jedním z hlavních projevů exacerbace astmatu (čili probuzení nemoci z klidného stabilizovaného stavu).

Projevy astmatického záchvatu

Kromě výše zmíněného se astmatický záchvat projevuje i pocitem stísněného hrudníku. Nemocný si pomáhá úlevovou polohou, která se nachází v předklonu se zapřenýma rukama anebo se rukama drží za hrudník. Nemocný má problém mluvit, nemůže se soustředit, je neklidný, zpocený, má problém s vnímáním okolí a v těch nejtěžších případech mu hrozí ztráta vědomí a i zástava dechu.

Průběh astmatického záchvatu

Běžný astmatický záchvat trvá cca 1 hodinu, jestliže trvá déle, jde o vážný stav, který v konečném výsledku může trvat i několik dní a rozhodně se neobejde bez medikace. Negativním důsledkem dlouhého trvání je špatné okysličení tkání, což vede k velkému vyčerpání.
Nástup záchvatu může být dramatický a velmi rychlý, takový průběh je nebezpečný a může mít velmi vážný průběh.
Když je nástup pozvolný, může k propuknutí záchvatu dojít velice pomalu i v průběhu několika hodin od střetnutí s podnětem nebo dokonce několik dnů. Takovýto astmatický záchvat obvykle není až tak dramatický, leč dlouze se jej zbavuje.

Příčina vzniku astmatického záchvatu

Astmatický záchvat může spustit alergická reakce, ale i virová infekce. Záchvat může vyvolat fyzická námaha, stres, působení nějakých chemikálií, kouření, zakouřené prostory, chladný vzduch, změna počasí i smích.

První pomoc

Rozhodující u astmatického záchvatu je celkový stav nemocného. Když se vám stane, že jste poblíž astmatika, který bojuje se záchvatem, je nutné jej usadit do zvýšené polohy, ideálně do polosedu, uvolnit stísněný oděv a snažit se jej uklidnit. Již stávající astmatici mohou užít inhalátor. Pokud se stav nelepší, nebo jestliže se záchvat objeví u doposud zdravého člověka, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Důležitou zásadou je mít nemocného stále na očích.

Prevence astmatického záchvatu

Základem prevence astmatického záchvatu je vyvarování se vyvolávajícím podnětům. Vhodné je vyhýbat se zakouřeným prostorům a kouření, pozor dávejte i na parfémy a čistící prostředky. Důležité jsou i pravidelné výměny prádla. Vhodné je i užití čističky a zvlhčovačky vzduchu a úklid se neobejde bez zvlhčeného hadru. Také si zapamatujte, prach suchým hadrem už nikdy neutírejte!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here