Asystolie je termín, který patří do kardiologie, tj. oboru, který se zabývá srdcem a jeho funkcí.
Obsah článku
Funkce srdce:
Abychom mohli vysvětlit asystolii, si velmi zjednodušeně popíšeme, jak srdce pracuje. V buňkami předsíňového uzlíku (sinusový) jsou generovány “elektrické” vzruchy, které se šíří po svalovině srdečních síní, dostává se na rozhraní mezi síně a komory, kde je další uzlík, který je také schopen vytvářet a převádět vzruch (sinoatriální). Vzruch dále pokračuje na svalovinu komor. Rozšiřující se vzruch způsobuje stažení svaloviny, tj. systolu, kdy je krev vypuzována z jedné části srdce do dalších. Po stahu následuje relaxace, tj. diastola, kdy se nyní prázdná část srdce znovu plní krví, aby ji pak při systole zase vypudila. Srdeční funkce tedy spočívá na střídání systoly a diastoly.
Asystolie:
Pod asystolií se skrývá stav, při kterém srdce vykazuje nulovou elektrickou aktivitu, to znamená, že je nehybné. Jedná se tedy o srdeční zástavu. V takovém případě se také zastaví proudění krve v krevním oběhu. Pokud není činnost srdce obnovena, znamená asystolie jistou smrt.
Příznaky asystolie:
Pokud dojde k asystolii, dochází ke ztrátě vědomí, zástavě dýchání a smrti.
Příčiny asystolie:
Vznik asystolie může mít více příčin:
- asystolie může navazovat na předchozí fibrilaci komor
- potlačení aktivity uzlíků generujících vzruchy
- hypoxémie (nedostatek kyslíku)
- acidóza (zvýšené pH, kyselost)
- hyperkalémie (vysoké hodnoty draslíku v krvi)
- hypokalémie (nízké hodnoty draslíku v krvi)
- hypoglykémie (nízké hodnoty glukózy v krvi)
- hypotermie (snížená teplota)
- předávkování léky, toxickými látkami
- srdeční tamponáda (nahromadění krve v osrdečníku)
- pneumotorax
- plicní embolie
- srdeční infarkt
- nedostatek tekutin, hypovolémie
Diagnostika asystolie:
Asystolii je možné na místě diagnostikovat měřením tepu, který chybí. Důležité je vyšetření EKG, na němž chybí typická křivka, objevuje se jen rovná čára. Okamžitě se také provádí krevní vyšetření na minerály, kyslík a vylučují se příčiny, které k asystolii vedou.
Léčba:
Jednou léčbou asystolie je obnova srdeční aktivity. Je nutné provádět kardiopulmonální resuscitaci, aby se zajistilo proudění krve v oběhu. Může se podat adrenalin, atropin a při zjištěné příčině tuto okamžitě řešit. Nutné podotknout, že úspěch v léčbě asystolie je nižší než v případě poruch srdečního rytmu. Většinou se neprovádí defibrilace. Při asystolii, která i přes léčbu strvá déle než 10 minut, je prognóza beznadějná.