Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění. Provází ho tvorba autoprotilátek hlavně proti složkám myelinových pochev.
Myelinové pochvy jsou struktury, které pokrývají hlavní výběžky neuronů a tím urychlují přenos vzruchů z jednoho neuronu na druhý. Poškození myelinové pochvy přenos výrazně zpomalí a naruší tak funkci nervové soustavy.
V rámci roztroušené sklerózy je postižena hlavně centrální nervová soustava, tj. mozek a mícha. To je spojené s narušením zraku, pohybových funkcí, funkcí svěračů i mozkových funkcí.
Obsah článku
Průběh nemoci:
Roztroušená skleróza může probíhat dle určitých vzorců. Jsou pacienti, u nichž dochází k neustálému, byť pomalému zhoršování, u jiných dochází k rychlé progresi.
Pak existují průběhy charakterizované nárazových zhoršením onemocnění a následným uklidněním nemocí. Jedná se o relaps-remitentní formu.
Ataka roztroušené sklerózy:
Jako ataka je popisován stav, kdy dojde ke vzniku jakýchkoli nových neurologických příznaků nebo zhoršení těch současných obtíží (relaps) po období klidu, které trvalo alespoň jeden měsíc. Při atace dojde k zintenzivnění zánětu, tj. zvýšení aktivity nemoci.
Příčiny ataky:
Proč se nemoc náhle zhorší může mít mnoho důvodů. Spouštěčem může být např. fyzický i psychický stres, hormonální změny či prodělaná infekce.
Projevy ataky:
Projevy ataky jsou velmi individuální, u každého pacieta mohou být zcela jiné. My zde uvedeme možnosti obtíží, které mohou ataku roztroušené sklerózy provázet:
- zhoršení mozkových funkcí, tj. pokles schopnosti orientace, zhoršení paměti, soustředění, motání hlavy atd.
- v obličeji může dojít k brnění, poklesu koutku, ztrátě čichu a/nebo chuti
- postižení očí, kdy dochází ke zhoršení vidění, to může být rozmazané, zdvojené, s výpadky zorného pole, či dokonce se ztrátou zraku.
- zhoršení řeči, kdy může mít pacient postižený atakou problémy s artikulací (výslovností), může dojít k třesu hlasu či ztuhlosti jazyka, potížím s polykání atd.
- v oblasti trupu a končetin může být pociťováno brnění a necitlivost, různé druhy tlaků, ztráta koordinace rukou, neschopnost uchopit a udržet předmět, poruchy jemné motoriky, pacient může zakopávat, kulhat či necítit celou končetinu.
- mohou se objevit problémy urologické, tj. inkontinence, potíže s vyprazdňováním.
- časté jsou také celkové příznaky, jako je únava.
Diagnostika ataky roztroušené sklerózy:
Diagnostika se opírá hlavně o výpověď pacienta a vyšetření neurologem. Mohou být provedena krevní vyšetření, kde bude patrné zvýšení hodnot látek, které odrážejí zánět. Na zobrazovacím vyšetření (CT, magnetická rezonance) pak může být patrné zvětšení lézí či objevení lézí nových.
Léčba ataky:
Ataka se léčí léky, které potlačují zánět. Je důležité nasadit léčbu do nejdříve po začátku ataky.
Standardně se používají vyšší dávky kortikosteroidů v infuzích. Po úvodní terapii se může přejít na kortikoidy podávané perorálně, tj.v podobě tablet.
Po léčbě může dojít k vymizení zhoršení a k návratu do původního stavu, ale také nemusí a některá zhoršení již zůstávají fixována.