Domů Nemoci Kůže Aterom

Aterom

Aterom vypadá jako boulička, která se vytváří pod kůží, která se nad ním vyklenuje. Je nažloutlý až bělavý. Boulička bývá nebolestivá, pevná, dobře ohraničená a hladká. Aterom je přichycen k pokožce, která jej kryje. Je spíš estetickým problémem než např. zdravotním. Postihuje shodně muže i ženy.

Vznik:

Aterom vzniká v místech, kde se nacházejí mazová žlázy. Může dojít k narušení odtoku olejnatého sekretu, který žlázy tvoří, tj. mazu. Odtoková část se může ucpat sekretem, jehož složení se změnilo, tj. byl například příliš hustý. Pokud nemůže sekret odcházet, hromadí se ve žlázce, která se rozšiřuje  a roste v závislosti na obsahu. U velkých ateromů mohou být uvnitř také zbytky organických látek, odumřelé buňky a někdy se vytvoří i krystalky cholesterolu. Aterom může být velký sotva jako hrášek, ale také větší než slepičí vejce. Naštěstí rostou ateromy pomalu.

Kde se nejčastěji vyskytuje:

Jak již bylo zmíněno, ateromy jsou nejčastěji v místech, kde se nacházejí mazové žlázky. Jedná se tedy hlavně o oblast skalpu, obličeje. Postižena mohou být i záda a krk, kostrč či oblast genitálií.

Faktory ovlivňující vznik:

  • Hormonální změny
  • Přítomnost jiných kožních obtíží, např. akné
  • Seborhea
  • Nepříznivé podmínky prostředí
  • Používání nevhodné kosmetiky
  • Chronické poškození kůže, např. ekzémy, namáhání kůže

Léčba:

Aterom je snadno odstranitelný chirurgicky, což vyžaduje i odstranění celého pouzdra, pak teprve může dojít k plnému zhojení.

Ateromy je možné odstranit více způsoby.

  • provést řez v kůži nad ateromem a zmáčknout, dojde k vymáčknutí obsahu a pouzdro je vyjmuto. Někdy je nutné místo po ateromu „vyškrábnout“ ostrou lžičkou
  • provést řez v kůži okolo ateromu, poté je doslova „vyloupnut“
  • provedou se dva řezy přes aterom, aterom se otevře, pokožka nad ním nadzvedne a vyčistí se, po odstranění cysty se dá pár stehů

Někdy je možné využít i neinvazivní přístup, např. fotokoagulaci či laserovou excizi.

Komplikace:

I jinak zcela neškodný aterom může způsobit nepříjemnosti. Může dojít k zanícení obsahu v mazové žlázce. Pak může být boulička bolestivá a zarudlá. Bývá přítomen také otok.  Při těžším průběhu může aterom prasknout a infikovaný obsah se vylije ven, někdy dovnitř a baterie se mohou rozšířit do okolní tkáně, či dokonce do krevního oběhu.  Je tedy lepší aterom včas vypustit a celý včetně pouzdra odstranit.

Jen velmi vzácně se může aterom přeměnit v maligní nádor.

Prevence vzniku ateromu:

Jako prevence ateromu je dobrá péče o pokožku. To vyžaduje zvolit správnou kosmetiku, důkladně pokožku čistit. Provádět peeling, pleťové masky atd. dle typu pokožky. Mastná pokožka má větší riziko vzniku ateromu než suchá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here