Domů Nemoci Kůže Atopický ekzém

Atopický ekzém

Atopický ekzém je neinfekční zánětlivé onemocnění dlouhodobého charakteru projevující se svěděním, zarudnutím a suchostí kůže. Vyvíjí se již v brzkém dětství a stává se chronickým – typickým průběhem nemoci je opakované střídání období vzplanutí a zlepšení obtíží.

Atopický ekzém bývá také často součástí tzv. atopického syndromu, při kterém se k ekzému připojují další zdravotní potíže, jako je astma, senná rýma či jiné alergické reakce.

 

Co je to atopický ekzém a jaká je jeho příčina?

Atopický ekzém (nebo též atopická dermatitida) je chronické onemocnění projevující se zánětlivými procesy na kůži. Bývá často spojován s alergiemi, ale ekzém se může vyskytovat i jako nealergický, protože se jedná o onemocnění, které je zčásti vyvoláno genetickou odchylkou. Genetický podklad způsobí, že imunitní systém reaguje nepřiměřeně na určité faktory, se kterými se dostáváme denně do styku. Samo propuknutí nemoci má jednu ze tří příčin – buď vzniká jako patologická imunitní odpověď na určitý alergen, nebo se rozvíjí v důsledku tvorby abnormální kožních tuků, které neváží vodu a způsobují tak, že kůže je suchá a tenká, tedy snadno prostupná pro škodlivé látky. Třetí příčinou jsou nervové odchylky, kdy je u pacienta snížen práh pro svědivost, která jej nutí ke škrábání, v jehož důsledku dochází k šíření mikrobů a vzniku zánětu. Přestože se nejedná o infekční onemocnění, jeho výskyt je opravdu častý – postihuje až 20 % dětí a zhruba 6 % dospělých. Atopický ekzém je dědičný a proto pokud jím trpí oba rodiče, je 80 % pravděpodobnost, že jejich potomek jej také bude mít, pokud se jedná o jednoho rodiče, je toto riziko asi 55 %. Onemocnění bývá často součástí tzv. atopického syndromu sdružující ekzém s dalšími alergickými projevy jako je např. astma bronchiale, senná rýma, kopřivka, alergické záněty spojivek atd.

Příznaky atopického ekzému

Atopický ekzém se projevuje typickými kožními problémy – svěděním kůže, její suchostí a hrubostí, zarudnutím a zduřením, případně výsevem drobných mokvajících puchýřků. Ekzém se objevuje již v kojeneckém věku a podle příznaků rozlišujeme 3 formy onemocnění – kojeneckou, dětskou formu a formu dospělých:

 • kojenecká forma se objevuje mezi 2. a 6. měsícem po narození zprvu jako zčervenání kůže, později dochází k tvorbě mokvajících pupínků na čele a tvářích, následně po celé hlavě, na trupu i končetinách kojence; tato forma ekzému je extrémně svědivá, pro kojence velmi nepříjemná – vyvolává u nich neklid a nespavost
 • během dětské formy se ekzém stěhuje na typická místa do loketních a podkolenních jamek, pokožka již tolik nemokvá, avšak svědění neustává, kůže je zhrubělá, suchá a šupinovitě popraskaná; škrábáním dochází k dalšímu rozsevu zánětu a vzniku nových ložisek kožních projevů; u mnoha pacientů se ekzém v této fázi přibližně kolem 7. roku života zhojí
 • atopický ekzém může přetrvávat z dětství, nebo se poprvé objevuje až v dospělosti jako tzv. forma dospělých (u 10 % pacientů) – při této formě je výskyt kožních projevů stejný jako u dětské formy, přičemž navíc dochází k rozsevu ekzému v oblasti obličeje a krku

Co vše zhoršuje atopický ekzém

Atopický ekzém je velmi nepříjemné onemocnění, které pacienta značně omezuje v běžném životě, protože mnoho faktorů z vnějšího, ale i vnitřního prostředí může vyprovokovat rozsev ekzému. Při léčbě nemoci je proto nutné se těmto vlivům důsledně vyvarovat. Patří mezi ně:

 • některé potraviny (čokoláda, mléčné výrobky, vlašské ořechy, konzervované potraviny, dráždivé kořeněné nebo kyselé pokrmy, včetně aromatické zeleniny a ovoce)
 • jiná onemocnění (chřipka, angína, záněty horních cest dýchacích, zánět středního ucha, zvýšená teplota, zažívací obtíže atd.)
 • kosmetické a hygienické prostředky (časté mytí mýdlem, pěny do koupele, saponáty, chlorovaná voda v bazénech)
 • vzdušné alergeny (pyl, prach, roztoči, peří, bakterie) – často skrývající se v srsti domácích zvířat i v prostorách obydlí
 • změna ročních období – vlivem klimatických podmínek dochází ke zhoršení na jaře a na podzim
 • nevhodné oděvy z umělých tkanin, z vlny, kožešiny apod.
 • zpocení a psychický stres
 • dráždivé chemikálie, prašné prostředí, hlína (při práci na zahradě)

Léčba atopického ekzému

Léčba atopického ekzému spadá do rukou dermatologa, který konkrétní postup terapie stanoví podle stupně postižení u každého pacienta individuálně. Z farmakologické léčby se využívá jednak místních kortikosteroidů (léky na hormonální bázi s efektivním protizánětlivým účinkem) ke zvládnutí akutního vzplanutí nemoci, avšak pro jejich nežádoucí účinky se předepisují pouze na nezbytně dlouhou dobu. Dává se proto přednost jiným protizánětlivým mastím, antihistaminikům a nově také místním imunomodulátorům, které příznivě ovlivňují imunitní reakce kůže. Někdy přichází na řadu také léčba celková (systémová) v podobě antibiotik a systémových imunomodulátorů. Další významnou roli v boji s atopickým ekzémem hraje snaha vytvořit hypoalergenní prostředí a nutnost vyvarovat se dráždivým faktorům. Podpůrnou léčbou je pravidelné promazávání suché kůže vhodnými mastmi a krémy. Využívají se i další možnosti jako je fototerapie, lázeňské a přímořské pobyty a důležitá je i péče psychologa, neboť účinky psychoterapie při léčbě tohoto onemocnění jsou prokazatelné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here