Domů Nemoci Léky Atrovent

Atrovent

Atrovent je inhalační lék, který je určen k prevenci neblahých příznaků způsobenými onemocněním plic. Jde především o astma, chronickou obstrukční chorobu, bronchitidu a emfyzém. Jde o anticholinergické léčivo, jež spadá svým účinkem pod bronchodilatancia, čili roztahovače průdušek. Může se kombinovat se salbutamolem a fenoterolem. Jedna kombinace léčí CHOPN a Astma a druhá dostává astma pod kontrolu. 

Princip účinku Atroventu

Léčivou látkou inhalátoru je Ipratropium bromid, který působí na hladkou svalovinu průdušek. Svalovinu uvolňuje a průdušky roztahuje. Nemocnému člověku se pak snáze dýchá. Nemocný zbavený svých příznaků, je pak schopný více pracovat a je aktivní i ve škole. Aby však Atrovent měl pořádný účinek, je nutné ho užívat pravidelně, a to i tehdy, když nemáte žádné potíže. Užít ho však můžete i v případech, kdy sípáte nebo pociťujete náhlou dušnost. Nepočítejte však, že dojde k rychlému uvolnění, ale když ho použijete spolu s léky s rychlým uvolňovacím účinkem, dochází k úlevě mnohem rychleji. 

Jak používat Atrovent 

Základem je správné vdechnuté rozprášeného léku. Při aplikaci dítěti, je nutné na inhalaci dohlížet. Inhalátor můžete použít 3 až 4x denně v rozptylu 6 až 8 hodin. Po aplikaci si vždy vypláchněte ústa. Pokud si nejste správností inhalace jisti, pořiďte si speciální masku. Dávkování určuje lékař. Jednotlivé dávky se mohou měnit. Vše se odvíjí od momentálního zdravotního stavu. Informujte se u svého lékaře, co máte dělat, když se objeví kašel, dušnost, sípání, hleny, špatně se vám dýchá, budíte se v noci. Můžete užívat více různých inhalátorů, některé se mohou i kombinovat. Držte se proto toho, co vám řekne lékař. 

Vedlejší účinky

Při užívání Atroventu se mohou objevit závratě, nevolnost, žaludeční nevolnost, sucho v ústech i zácpa. Objevit se rovněž může bušení srdce, bolestivé močení, bolest očí, otoky, změny vidění, zarudnutí, alergická reakce. 

Upozornění 

  • Lék by neměli užívat ti, co jsou alergičtí na tiotropium, atropin nebo belladonnu. 
  • Před zahájením léčby je lékaře nutné informovat o rodinné anamnéze, která je spojena s přítomností glaukomu, zvětšenou prostatou a jinými obtížemi močení. 
  • Při užívání Atroventu byste se měli vyhnout alkoholu. 
  • O užívání Atroventu je nutné informovat i zubního lékaře a to samé platí i v případě chirurgického zákroku. 
  • V průběhu těhotenství může být užíván pouze v nezbytných případech. Co se týká kojení, je nutné se nejprve poradit s vaším lékařem. 

Interakce

Atrovent může působit spolu s jinými léky jinak, a proto je nutné o všech lécích informovat svého lékaře. Je to proto, abyste se vyhnuli nepříjemným reakcím i předávkování. O Atroventu byste měli říct i lékárníkovi při nákupu jakýchkoliv preparátů (tedy i doplňků stravy, bylinek a homeopatik), k nimž nepotřebujete recept od lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here