Domů Nemoci Ostatní Augmentin

Augmentin

Jste nemocní a byl vám předepsán Augmentin, chcete vědět, co je to za lék? Nemusíte se obávat, jedná se o antibiotika, která jsou hojně předepisována zejména v tomto sychravém a chřipkovém období, protože jsou skvělým preparátem na léčbu infekcí v oblasti krční, nosní, ušní, dolních cest dýchacích a plic.

Co je Augmentin

Augmentin je silné antibiotikum z penicilínové řady, které vzniklo na kombinaci amoxicilinu a klavulanátu draselného. Klavunalát je přitom kyselina podobná penicilinu, takže je schopna také bojovat s bakteriemi, které jsou obvykle rezistentní na penicilin i jiná antibiotika. Pomocnými látkami léku je také i magnesium-stearát, koloidní bezvodný oxid křemičitý, sodná sůl karboxymethylškrobu, oxid titaničitý, hypromelosa, mikrokrystalická celulosa a makrogol.

Užívání Augmentinu

Užívání Augmentinu patří ke zcela běžným. Princip účinku Augmentinu spočívá v tom, že narušuje metabolizmus buněčné stěny bakterií, čímž dochází k jejich záhubě. Augmentin je preparát, který byl vytvořen z důvodu narůstající rezistence na amoxicilin a penicilin. Osvěžení v ní představuje právě ona kyselina klavulanová, která dokáže vytváření rezistence na antibiotikum zablokovat a tím antibiotikum chrání a dělá jej účinným na široké spektrum baktérií i po tolika letech užívání.

Indikace Augmentinu, proč je lék předepisován a s jakými problémy vám pomůže zatočit

Augmentin je širokospektré antibiotikum, které dokáže zatočit s širokým spektrem baktérií jako třeba Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus, Escherichia coli nebo Klebsiella či Enterobacter. Lékaři Augmentin proto předepisují z celé řady důvodů, protože si dokáže poradit nejen s běžnými bakteriálními infekcemi, ale zničí i infekce horních dýchacích cest, záněty dutin, záněty středního ucha, zápalem plic, infekcemi močových cest, ledvin, infekce kůže a měkkých tkání, gynekologických infekcí a ortopedickými infekcemi. Je tak silný, že dokonce dokáže zpacifikovat gonokoky a meningokoky.

Dávkování Augmentinu

Dávkování antibiotik se odvíjí od věku, tělesné hmotnosti nemocného, funkce ledvin a závažnosti infekce. Lidem s váhou nad 40 kilo, s různou mírou závažnosti, se obvykle ordinuje užívání co 8 hodin 625 mg. Ve skutečně zvláštních případech (u akutního zánětu vedlejších nosních dutin, zápalu plic, při akutní exacerbaci chronické bronchitidy, zánětu ledvin a komplikovaných močových cest) se doporučuje užívání 1 gramového Augmentinu 2 x denně, co 12 hodin anebo 3 x denně tabletu 625 mg Augmentinu. V případě nutnosti je možné dávky zdvojnásobit, a to až na 3 x denně 1 gram Augmentinu.

Kontraindikace Augmentinu

Lék nesmí užívat ti, kteří jsou na něj alergičtí anebo sou alergičtí na penicilin anebo amoxicilin, ampicilin, oxacilin, dicloxacilin, cefalosporinová antibiotika a podobně. Dále tento lék není vhodný pro nemocné s nemocnými ledvinami, játry, mononuklózou, těhotné a kojící.

Nežádoucí účinky užívání Augmentinu

K nejčastějším nežádoucím účinkům užívání těchto antibiotik je alergická reakce, dále pak vznik kandidózního onemocnění, vyvinutí poruchy krve – neutropenie, trombocytopenie, agranulocytózy i hemolytické anémie. Vzácně pak může způsobit trombózu, otok, hypersenzitivní vaskulitidu, eozinofilii. K dalším vedlejším účinkům pak patří i kopřivka, bolest hlavy, závratě, křeče, poruchy ledvin, neklid, úzkost, nespavost, zmatenost, změny chování, průjem, zvracení, nevolnost, dyspepsie, stomatitida, nadýmání, žaludeční tlak, bolest břicha, černý chlupatý jazyk, vznik žloutenky, erythema multiforme, Stevens-Johnsův syndrom a mnoho dalších.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here