AV blok (antrioventrikulární blokáda) je způsobená narušením přenosu vzruchu ze srdečních síní na komory. Je to dáno narušením funkce antrioventrikulárního uzlu, který udává rytmus stahování komor. Srdeční stah
Ke pravidelnému stahování srdeční svaloviny nedochází naráz. Generují se vzruchy, které se šíří srdečním svalem a aktivují buňky svaloviny ke stažení. Vzruch se začíná šířit po svalovině srdečních síní díky aktivitě sinoatriálního uzlu. Aby se mohl vzruch dále šířit na komory, musí doputovat k atrioventrikulárnímu uzlu (síňo-komorový), Z AV uzlu se šíří vzruch na svalovinu komor, která se stáhne.
Obsah článku
AV blok, AV blokáda
Existují stavy, kdy dochází k narušení přenosu vzruchu ze síní na komory. Je narušena funkce AV uzlu.
Některé poruchy vedení vzruchu jsou vrozené v rámci nějaké vrozené poruchy srdce. Častější jsou však blokády vzniklé během života.
K AV blokádě může dojít vinou:
- ischemické choroby srdeční
- akutních srdečních příhod, tj. srdeční infarkt
- kardiomyopatie (poškození srdečního svalu)
- zánět srdečního svalu (myokarditida)
- chlopenní vady
- idiopatická fibróza
- léky, vysoké dávky beta blokátorů, blokátorů kalciového kanálu, digoxinu, amiodaronu…
Typy AV bloků:
AV blok může mít podobu částečnou nebo kompletní. Při částečném nedochází k zástavě převodu vzruchu, zatímco u kompletního se vzruch ze síní přes AV uzel nepřenese.
AV bloky dělíme do 3 skupin:
Stupeň I, s tímto blokem se můžeme setkat u lidí se srdečními nemocemi, ale také u mladých sportovců, lidi s vyšším tonem parasympatiku… Dochází ke zpomalení přenosu vzruchu, tedy i snížení tepové frekvence.
Stupeň II, bloky tohoto stupně dělíme do 2 skupin. Typ Mobitz I, kdy dochází k tomu, že se vzruchy vedené přes AV postupně stále zpomalují, až dojde k tomu, že se nepřevedou. Toto se stále opakuje. Typ Mobitz II je specifický tím, že se několik vzruchů převede normálně a pak dojde k výpadku převodu. Oba tyto typu stupně II vedou k tomu, že dochází ke zpomalení tepové frekvence, mohou být známkou srdečního selhávání.
Stupeň III, zde se jedná o kompletní blokádu. Vzruchy ze síní se přes AV uzel nepřenášejí. Sice to neznamená zástavu srdce, i komory mohou samy generovat vzruchy, ale dojde k výraznému zpomalení tepové frekvence, tj. objevuje se bradykardie.
Příznaky AV bloků:
Příznaky AV bloků se liší dle stupně bloku.
U I. stupně nemusí být žádné příznaky. U někoho je nižší srdeční frekvence a pocit únavy.
U II. a III. stupně jsou již příznaky výraznější. Jedná se hlavně o:
- citelné zpomalení/nepravidelnost tepové frekvence
- dušnost
- únava
- epizody náhlého bezvědomí
Diagnostikování
Základním vyšetřením pro odhalení AV bloku je EKG. Zde je možné na elektrokardiogramu vidět a rozlišit jednotlivé stupně AV bloků. Pro jasnější přehled o AV bloku je možné použít i Holterovo monitorování, tj. sledování EKG po dobu 24 až 48 hodin.
Pokud je diagnostikována AV blokáda, je nutné také zjistit její příčinu. S tím může pomoci UZ srdce, tj. echokardiografie, koronarografie (vyšetření srdečních cév).
Léčba AV bloků:
Pokud je známá příčina AV bloku a je možné ji odstranit, tak se odstraní a stav se normalizuje, např. vysazení léků, které vedou k blokádám.
Stupeň I, pokud nečiní viditelné problémy, se neléčí.
U stupně II a III se volí implantace kardiostimulátoru, aby se zachovala správná stimulace a pravidelnost tepové frekvence.