Domů Nemoci Léky Azitromycin

Azitromycin

Azitromycin je makrolidové antibiotikum se stejnojmennou účinnou látkou. Lék rovněž náleží do skupina azalidů. Účinkuj stejně jako Erytromycin. Dostupné je pouze na lékařský předpis.

Jak to funguje

Azitromycin funguje tak, že blokuje v buňkách baktérií tvorbu bílkovin, čímž narušuje jejich schopnost rozmnožování, čímž oslabuje bakterie. Ty pak lidský imunitní systém snadno zvládne.

Indikace užívání Azitromycinu

Antibiotika mají celkem širokospektré využití. Lékař ho předepisuje u spály, angíny, růže, zánětů středního ucha. Píše se i tam, kde je nemocný alergický na penicilinová antibiotika. Antibiotika se dále používají na léčbu infekcí způsobených legionelou, chlamydií, mykoplazmatem. Indikuje se u zápalů plic a dále také i u prvního stádia lymské boreliózy a ři infekci Helicobacterem Pylori. Léčí dokonce i kapavku.

Dávkování a užívání

U infekce gynekologických orgánů chlamydií se podává 1000 mg v jedné dávce. Jinak se užívá 1500 miligramů celkem, které jsou rozděleny do třech dávek po 500 miligramech. Ty se pak užívají po tři dny po jedné dávce denně. Někde je však možné tuto dávku rozdělit dokonce na 5 dnů. První den se pak podává 500 miligramů a další dny pak už jen 250 miligramů.

Dětem se smí tato antibiotika podávat až tehdy, když přesáhnou váhu nad 45 kilogramů. K dispozici jsou přitom tablety i suspenze.

Tablety je nutno užívat pouze s jídlem.

Kontraindikace

Lék nesmí užívat ti, co jsou přecitlivělí na jakoukoliv látku obsaženou v tomto léku, ale i v Erytromycinu a v jiných makrolidových a ketolidových antibioticích. Dále pak ti, co nesnesou sojový lecithin. Lék není určen pro těhotné a kojící ženy.

Interakce

Azitromycin se může spolu s jinými léky navzájem ovlivňovat. Je tomu tak kupříkladu v případě antacid, flukonazolu, nelfinaviru, Rifabutinu, Terfenadinu i Cimetidinu. lék dále působí i na ergotaminové deriváty, digoxin, kolchicin, antikoagulancia kumarinového typu, Syntofylin, Sulfamethoxazol, karbamazepin, cetirizin, cisaprid i cyklosporin.  

Nežádoucí účinky

Při užívání azitromycinu se může objevit bolest hlavy, průjem, zvracení, nevolnost a bolest břicha. Méně často se objevuje kandidóza, alergická reakce, nechutenství, ospalost, závratě, rozmazané vidění, poruchy zraku, návaly horka, nízký krevní tlak, krvácení z nosu. Méně často nemocného mohou trápit i další trávicí potíže. Máme na mysli pálení žáhy, zácpu, gastritidu, říhání, sucho v ústech, afty i nadýmání.

Antibiotikum Azytromycin uchovávejte v původní krabičce z dosahu dětí v místě do 25 stupňů Celsia. Lék by měl být uložen v suchu a tmě. Lék neužívejte po expiraci. Pokud antibiotikum nespotřebujete anebo se stane, že expiruje, neužívejte ho, nevyhazujte ho, ale vraťte ho zpět do lékárny.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here