Domů Nemoci Hematologie Azotemie

Azotemie

Azotemie je pojem, který nám dává vědět, že jsou v krevním oběhu přítomné zplodiny dusíku. Ty vznikají např. při metabolismu bílkovin. Ke zvýšení hladin dusíkatých zplodit tedy může dojít při narušení funkce ledvin nebo při nadměrném příjmu bílkovin.

Pro azotemii je typická zvýšená koncentrace kreatininu a močoviny v krvi. Tyto látky se vylučují močí. Aby k tomu došlo, musí ledviny správně fungovat. Akutní či chronické poškození ledvin, při němž dochází ke snížení glomerulární filtrace a tvorby moči, vedou ke kumulaci zplodin dusíku v krvi.

Normální a patologické hladiny dusíkatých zplodin a glomerulární filtrace:

Glomerulární filtrace zdravých ledvin se pohybuje kolem 125 mililitrů za minutu.

Normální hodnoty močovinného dusíku v krvi (zkratka BUN) se pohybují mezi 8 až 20 miligramů na decilitr. Hodnoty kreatininu jsou mezi 0,7 až 1,4 miligramy na decilitr krve.

O azotemii hovoříme v případě, že dojde k nárůstu BUN a kreatininu alespoň o 20 % nad normu a glomerulární filtrace poklesne pod 70 ml za minutu.

Typy azotemie:

Azotemie můžeme dělit dle typu poškození ledvin.

  • Prerenální – při tomto typu vzniká azotemie „před ledvinami“, kdy se snižuje průtok krve ledvinami, což znamená, že se méně krve „očistí“ od zplodin. To je např. z důvodu uzávěrů cév, snížení objemu kolující krve atd.
  • Renální – tento typ azotemie je dán onemocněním ledvin, tj. ledvinné tkáně. Může se jednat např. o nádory ledvin, glomerulonefritidy a jiné záněty ledvin, polycystické ledviny…
  • Postrenální – azotemie vzniká v důsledku poškození odtokových močových cest. Nejčastěji se jedná o omezení či zástavu průtoku moči močovody. V nich může být např. močový kámen, srůsty vzniklé zánětem, nádor, nádor tlačící na močovod zvenku atd.glomerulonefritida

Příznaky azotemie:

Mezi příznaky azotemie patří

  • příznaky spojené s poškozením ledvin, tj. snížení tvorba moči, zadržování tekutin, otoky
  • ztráta chuti k jídlu
  • ztráta energie, únava
  • nevolnost a zvracení

Léčba azotemie:

Azotemie se řeší tak, že se podají tekutiny, elektrolyty (hlavně nitrožilně), musí být odstraněny příčiny, které k azotemii vedou. Někdy se jedná i o chirurgický zákrok, např. rychlé odstranění kamene či jiné překážky v odtoku moči. Pokud je pacient ve vážnějším stavu a ledviny jsou vážněji poškozené, musí proběhnout dialýza.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here