Domů Nemoci Infekce Bacilonosič

Bacilonosič

Bacilonosič je označení pro někoho, kdo prodělal infekční onemocnění a i když se na první pohled jeví zdravě, vylučuje choroboplodné zárodky, tedy především bakterie, jimiž ohrožuje své okolí nákazou. Může se jednat jak o krátkodobé nemoci, tak i o trvalé choroby. Typickým takovým případem je třeba roznášení salmonelózy.

Co jste možná nevěděli, tak bacilonosič se najde v každé rodině. Je zcela běžné, že o tom dotyčný ani neví. Slovo bacilonosič však budí odpor a hrůzu.

Neisseria meningitidis

K nejčastějším takovým roznášeným infekcím patří Neisseria meningitidis. Právě tahle bakterie způsobuje dost závažnou meningitidu.Roznáší ji bacilonosiči, kterých je prý až 20%.  přesné počty nejsou známy. A to je jen jedna choroba, ještě tu jsou kupříkladu další bacilonosiči, kteří roznáší angínu, spálu a další nemoci. Na možnost, že je někde v rodině bacilonosič, upozorní až opakované choroby v rodině.

Ještě něco více o tom, kdo je bacilonosič

Bacilonosičem se stává ten, jemuž se po prodělání nějaké nemoci, bakterie usídlí v těle. Tváří se přitom jakoby nebyla. Dotyčný se tak cítí zdravě. Nemá žádné potíže. Toto bacilonosičství může být dočasné, tedy jen na nějakou dobu anebo trvalé. Nemocí, kdy může vzniknout bacilonosičství je mnoho. Nejde pouze o Neisserii, která patří k těm nejčastějším případům, ale také streptokoky, salmonely, tyfy a paratyfy. Dokáží to dokonce i některé viry, třeba žloutenka B anebo také paraziti, v případě amebózy. Podle odhadů je každý desátý u nás bacilonosičem.

Odhalení

Odhalení bacilonosiče není zrovna jednoduché. Většinou se na to přijde náhodně. Někdy se dělají vyšetření celé skupině a tím se na to přijde. Někdy může pojmout podezření lékař, když se mu budou v rodině, nebo v jiném kolektivu opakovat tytéž nemoci.

Co bacilonosič představuje pro své okolí

To, co to představuje dost ovlivňuje to, o jakou bakterii se jedná, jaká je její infekčnost, v jakém prostředí se dotyčný pohybuje. Rizikové jedince, imunitně oslabené, novorozence i seniory je nutno sledovat a případně i vyšetřit. V případě vysoce nakažlivého je nutno důkladně přeléčit. Někdy je zapotřebí oddělených toalet, zvýšené hygieny, nošení roušky a podobně.

Pro koho představují nebezpečí

Bacilonosiči jsou nebezpeční pro všechny, kteří jsou s nimi v úzkém kontaktu a jsou přitom na danou infekci vnímaví. Vliv na to mají i další faktory, a to především funkčnost imunitního systému, přidružená další chronická onemocnění, věk, fyzická kondice, intenzita kontaktu a ještě další. Pozor však, nemusí to znamenat, že každý, kdo přijde s bacilonosičem do styku, musí hned onemocnět. Takhle to naštěstí nefunguje. Ale ono už i tak je to dost nepříjemné a komplikované.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here